„Trump trade“ na finančních trzích tedy zafungoval. Minulý týden silně rostly americké akcie v čele s Teslou, americký dolar i kryptoměny. Zároveň s vyhlídkou hlubšího deficitu a vyšší inflace oslabily americké vládní dluhopisy. Trumpa totiž nebude mít kdo brzdit – stojí za ním Kongres i Nejvyšší soud a oproti vítězství v roce 2016 také významně více samotných Američanů.
Překvapivě však posílila česká koruna vůči euru. Měnový pár EUR/CZK zakončil týden na kurzu 25,25, byť koruna jako riziková měna malé otevřené evropské ekonomiky měla spíše oslabovat. Případné zavedení cel na transatlantický obchod ze strany nadcházející Trumpovy administrativy poškozují právě měny jako je česká koruna.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (hodinový graf – H1):
Koruna navíc nečekaně rozšířila zisky po čtvrtečním zasedání ČNB. Bankovní rada dle očekávání snížila repo sazbu na 4,00 %, zároveň však výrazně revidovala růst HDP a mezd směrem dolů. K tomu čeká i pomalejší konvergenci k eurozóně. V nové prognóze nyní ČNB již nečeká postupný pokles EUR/CZK ke kurzu 24,50, nejdůležitější tuzemský měnový pár by měl naopak pomalu růst k 25,50.
Prognózovaný vývoj meziročního růstu mezd v tržních odvětvích a měnového páru EUR/CZK:
ČNB si tak otevřela cestu k dalšímu poklesu úrokových sazeb. Na 3,00 % bychom se měli dostat už ve druhém čtvrtletí příštího roku (viz graf). Trend snižování úroků o čtvrt procentního bodu tak může pokračovat i nadále do roku 2025.
Není divu, že výnosy českých vládních dluhopisů klesly. Od začátku sčítání hlasů v amerických volbách vynášejí 10leté dluhopisy o 0,12 % p.a. méně. Německé, francouzské a italské výnosy stagnují. Posílení koruny v takovém prostředí nedává příliš smysl, měnový pár EUR/CZK by tedy měl v nejbližší době růst a dostat se k úrovni 25,50 prognózovanou ČNB. Nejen aktuální měnová politika, ale i nečekané kroky nové vlády ve Spojených státech vychylují rizika pro korunu směrem k oslabování.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ČNB, tradingeconomics.com, New York Times