Ve srovnání s maximem v červenci 2008 je však koruna k euru zhruba o 12 % slabší a bankovní rada ČNB hovoří o dalším slábnutí, kterého by v případě potřeby docílila intervencemi na měnovém trhu.
Co stojí za takovýmto zlomem, který rok 2008 přinesl? Pravdou je, že přímé zahraniční investice v naší ekonomice ani růst produktivity, oni předkrizoví tahouni koruny, už nejsou, co bývali. Je však zřejmé, že jedním z hlavních viníků byl až nápadně podobný obrat na nejobchodovanějším světovém měnovém páru, EUR/USD. I ten dosáhl vrcholu v červenci 2008 a od té doby nabral opačný směr.
Srovnání vývoje měnových párů EUR/USD a EUR/CZK (týdenní graf – W1):
Za důvod této spojitosti mezi vývojem eurodolaru a české koruny můžeme označit skladbu českého zahraničního obchodu. Zatímco exporty v eurech tvoří 63 % všech exportů, u importů jde pouze o 50 %. Naopak v dolarech je podíl exportů nižší (9 %) než importů (24 %). To v překladu znamená, že v dolarech nakupujeme ropu z Ruska a součástky z Číny, které pak smontujeme a finální produkty prodáme do eurozóny za eura. Slabý dolar a silné euro (rostoucí EUR/USD) pak působí jako pozitivní katalyzátor na českou konkurenceschopnost a tím pádem i na zahraniční obchod. Čeští exportéři si v předkrizové době užívali rostoucího eurodolaru a posilující koruna pro ně nebyla tak velkou překážkou, jak to často tvrdili. Finanční krize ale rozdala nové karty a dolar začal vůči euru posilovat a český export si musel tuto nákladovou nevýhodu kompenzovat slabším měnovým kurzem koruny.
Z grafů je vidět negativní korelace mezi EUR/USD a EUR/CZK. Byť koruna v posledních letech neoslabila tolik, kolik by odpovídalo poklesu eurodolaru, pohyby těchto dvou měnových párů jdou až na výjimky proti sobě. Zajímavostí je, že pokud z obou kurzů vyškrtneme euro, tak obchodování amerického dolaru vůči koruně (USD/CZK) není ničím jiným než obchodováním volatilnějšího eurodolaru. Pokud totiž dolar klesá k euru, ke koruně klesá ještě více a naopak.
Dá se předpokládat, že negativní korelace eurodolaru a eurokoruny bude pokračovat i v budoucnu. Jde totiž o logické vyústění dluhové krize v eurozóně, na jejichž ekonomice je české hospodářství závislé. Pokud se eurozóně bude ekonomicky dařit, bude si moci dovolit silnější euro (růst EUR/USD), ke kterému ještě posílí i koruna (pokles EUR/CZK).
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, ČSÚ, Reuters