Zdá se, že obavy České národní banky (ČNB) z prudkého oslabení, které by musela brzdit rozprodejem devizových rezerv, se nenaplnily. Zafungovalo také prohlášení guvernéra Rusnoka, který prodeje deviz připustil po dosažení určitého kurzu, který bude dle našich odhadů někde mezi 28,00 – 28,50. Trh se proto do těchto končin ani nepouštěl, protože palebná síla ČNB při podpoře koruny je obrovská – naše centrální banka má jedny z nejvyšších devizových rezerv na světě v porovnání k velikosti ekonomiky, konkrétně 70 % HDP.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Na druhou stranu nebude v zájmu ČNB nechat korunu posilovat až směrem k únorovému kurzu pod 25,50, protože při restartu ekonomiky by exportéři i cestovní ruch trpěly, zvlášť když nyní automobilky budou přes měsíc zavřené. Při aktuálním kurzu a relativně klidné volatilitě na měnovém páru EUR/CZK nebude Bankovní rada příliš dlouho čekat a využije příležitosti ke snížení úrokových sazeb k nule. Toto rozhodnutí spolu se zmíněným závazkem nenechat korunu příliš oslabit by mělo držet kurz eurokoruny v blízkosti 27,00, což by měl být kurz atraktivní jak pro exportéry, tak pro udržení 2procentního inflačního cíle.
Dá se říci, že ČNB krotí kurz koruny během koronakrize o poznání úspěšněji, než tomu bylo za globální finanční krize před 11 lety. Tehdy zamířil měnový pár EUR/CZK z 22,98 v červenci 2008 až na 29,66 v únoru 2009, což byly v obou případech extrémní hodnoty, protože trh si nebyl jistý, jestli země východní Evropy budou schopné ufinancovat své vládní deficity. ČNB koruně také nemohla příliš pomoci, protože devizové rezervy byly pouze na 20 % HDP.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (týdenní graf – W1):
Zajímavé na březnovém oslabení koruny je i obrovský zisk, který ČNB po přecenění svých zahraničních aktiv zaúčtovala. Jen za tento měsíc „vytvořila“ naše centrální banka zisk ve výši 198 mld. Kč, což je zhruba tolik, kolik plánuje ve svém (dnes už optimistickém) scénáři ministerstvo financí na celý letošní rok.
ČNB tak má další eso v rukávu, jak by mohla pomoci ekonomice v zotavení. Pokud by se ukazovalo, že má český stát rostoucí problémy při financování bobtnajícího deficitu, může pomoci centrální banka s několika desítkami miliard do společné kasy. Plus je po změně zákona o ČNB možné i zavedení klasického kvantitativního uvolňování (QE) – o takových zbraních v boji s recesí si česká ekonomika za globální finanční krize mohla jen nechat zdát.
Pasiva České národní banky k 31.3.2020 v mil. Kč (první sloupec) a změna oproti minulému období (druhý sloupec):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ČNB, Reuters