Díky brzké vidině růstu úrokových sazeb jsou české dluhopisy atraktivní pro zahraniční investory a jejich nákupy pomáhají české koruně posilovat. Rozdíl k německým dluhopisům dosahuje už 1,85 %. Navíc v rámci regionu jde o ojedinělý případ, protože polská i maďarská centrální banka se ad hoc intervencemi a holubičími komentáři snaží držet své měny co nejlevnější. Měnový pár EUR/CZK se tak dostal pod 26 korun za euro. Pokud nedojde k narušení dodavatelských řetězců nebo tvrdému lockdownu, bude průmysl a s ním vysoký přebytek obchodní bilance držet korunu pod touto hranicí.
Vývoj výnosu 10letého českého vládního dluhopisu:
Hlavní kartou pro růst úrokových očekávání trhu byla lednová inflace. Jak jsem zmiňoval dříve, v rámci ledna se mění hodně položek v rámci spotřebitelského koše a tato změna cen se propíše do dalších 12 měsíců, jde tedy o velice důležité číslo. A v lednu sice meziroční inflace klesla z 2,3 % na 2,2 %, ale to bylo výrazně nad konsensem trhu i nad prognózou ČNB, která čekala 1,7 %.
Vývoj meziroční inflace v ČR:
Inflace tak stále není na cíli centrální banky. Výhledově bude růst cen dál zvyšovat meziročně nízká základna benzínu a nafty a také snad i vyšší poptávka domácností z významného snížení daní. Proti působí především silná koruna, která by skrz dovozní ceny mohla přece jen stlačit inflaci pod cílová 2 %.
Podle členů bankovní rady se však ČNB nebojí deflace a vyššími úroky se zřejmě budou snažit chladit i nemovitostní trh, jehož růst se do spotřebitelského koše propisuje jen z části. V druhém pololetí v případě slušného výhledu ekonomiky a rozvolnění protipandemických opatření můžeme čekat zvýšení úrokových sazeb, což by měl být v rámci vyspělých zemí ojedinělý krok.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, worldgovernmentbonds.com