Dobrý den, v dnešním článku se opět ponoříme do lidské mysli a popíšeme si jeden z velmi důležitých fenoménů, který může stát za našimi finančními ztrátami na kapitálových trzích. Dnes se budeme zabývat fenoménem iracionální eskalace, při kterém se člověk snaží pokořit buď někoho jiného, nebo sám sebe, a to za naprosto nesmyslných podmínek. Jak je naším zvykem, tak si tento fenomén přiblížíme nejdříve na obecné rovině a následně se na něj podíváme i optikou tradera. Pojďme se do toho pustit.
Obecná definice
Trochu odborná definici tohoto fenoménu říká, že se jedná o takovou situaci, kdy lidé začnou konat iracionální rozhodnutí na základě svých předchozích racionálních rozhodnutí. Jinými slovy, naše dříve funkční chování se postupem času mění na nefunkční, protože se změnili okolní podmínky.
Iracionální eskalaci si můžeme představit například na dražbě vzácných předmětů, kdy se dva zájemci přehazují i v okamžiku, kdy se cena za předmět vyšplhala do vysokých hodnot. V tomto okamžiku zájemcům již nejde o to nakoupit daný investiční nebo sběratelský předmět za dobrou cenu, ale pokořit druhého zájemce. Celý konflikt se tak přesouvá do osobní roviny a na základě předchozích promyšlených příhozů začínají oba zájemci přihazovat částky nad rámec svého původního plánu.
Iracionální eskalace může mít také mnohem vážnější dopady, než je jen finanční stabilita jedince. Především na úrovni politických a mezinárodních vztahů může snaha mít za každou cenu pravdu či pokořit tak svého oponenta velmi významný vliv na životy mnoha lidí. Především v případě válečného konfliktu se často hovoří o eskalaci, která je samozřejmě iracionální. Bohužel v těchto případech iracionální eskalaci odnesou lidé, kterých se to v podstatě vůbec netýká.
Trading jako souboj sám se sebou
V tradingu je obchodník sám sobě největším nepřítelem. Proto v rámci iracionální eskalace nebudeme soka hledat někde ve vnějším prostředí, ale v obchodníkovi samotném. Tento fenomén se v tradingu může projevovat tak, že se obchodník snaží mít za každou cenu pravdu v tom, kam trh bude směřovat i přesto, že mu dává jasně najevo, že to tak nebude.
Snaha mít pravdu za každou cenu může tak skončit obchodováním bez stop lossů, kdy obchodník drží velkou otevřenou ztrátu, třeba až na margin call. Iracionální eskalace se také může projevit přílišnou sebedůvěrou v obchodě s tím, že obchodník začne dokupovat do otevřené ztráty nad rámec svého money managementu. Opět se v tomto okamžiku aktivuje snaha mít za každou cenu pravdu, což ovšem akorát tak maximalizuje finanční ztrátu.
Trading není o tom, zda má obchodník pravdu, nebo ne. Jde o to, jak obchodník řídí své peníze v období, kdy pravdu má, a jak řídí peníze v období, kdy pravdu nemá. Pokud je toto řízení efektivní, přichází dlouhodobé zisky, pokud efektivní není, přicházejí ztráty.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass