Ropa
Velmi nejistý růst ceny ropy v posledních týdnech odpovídá víceméně pouze oslabení amerického dolaru. Žádný velký poptávkový pozitivní signál nepřichází, spotřeba benzínu v USA i v Evropě se stále meziročně snižuje a létání je v lepším případě na polovině loňského objemu. Hrozba dalšího poklesu dopravy nebo jen její stagnace na aktuálních úrovních by byla pro ropný trh dalším negativním šokem.
Byť je ropa z historického hlediska levná, býci si nejsou ve svých nákupech nijak jistí. Jakýkoliv růst vypadá navíc omezený zhora, protože při atakování 50dolarové hranice by se zřejmě na trh vrátila velká část amerických, kanadských a brazilských těžařů. V takové situaci by bylo hodně těžké udržet disciplínu paktu OPEC+, který by viděl, jak jim jiné země kradou tržní podíl. Přesahování kvót ze strany Ruska, Iráku nebo Kazachstánu by tak rychle tlačily cenu dolů.
Vývoj ceny ropy WTI (4hodinový graf – H4):
EUR/USD
Do podobné stagnace se dostal i nejobchodovanější měnový pár. Euro se prodává bez jasného trendu za zhruba 1,18 amerického dolaru. Čeká se totiž na odpověď amerického Kongresu na pozastavení americké ekonomiky z důvodu silného růstu nových případů koronaviru. Dá se očekávat, že před volbami nebudou chtít ani demokraté, ani republikáni své voliče zklamat a především skrz transfery domácnostem napumpují do ekonomiky částku mezi 1 a 2 biliony dolarů. Tedy podobnou částku jako při první vlně pomoci. Dopad na výši vkladů v bankách reprezentované měnovým agregátem M1 můžeme vidět v grafu.
Vývoj měnového agregátu M1 v USA (v mld. USD):
Taková pomoc je diametrálně nesrovnatelná s balíčkem Evropské Unie, který během několika dalších let bude především skrz úvěry dostávat do ekonomiky celkem 750 miliard eur. Dolarů je a bude ve finančním systému výrazně více než eur a to by mělo tlačit měnový pár EUR/USD výše.
Samozřejmě za předpokladu, že Itálie (např. kvůli druhé vlně nákazy) neztratí důvěru trhů a centrální banky se tak nebudou bát nakupovat eurové vládní dluhopisy do svých rezerv. Italský dluh nakupuje v rámci kvantitativního uvolňování i Evropská centrální banka a 10letý výnos 1,05 % p.a. se tak drží stále na udržitelné úrovni a v relativní blízkosti německého -0,42 % p.a. Taková situace by neměla euro ohrožovat, protože Itálie dokáže velice levně refinancovat dluh z evropské dluhové krize, kdy se musela financovat za 5 % a výše. Její úrokové náklady by tak i přes prudký nárůst nominálního dluhu měly klesat.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg