Třeba Stephen Roach, bývalý hlavní ekonom Morgan Stanley, rozebírá pro Bloomberg, proč americkou měnu čeká 35 % pád proti koši měn. Argumentuje jak zmíněným nárůstem nabídky dolarů skrz kvantitativní uvolňování (QE), tak i americkým chronickým deficitem běžného účtu. Podle dlouhodobých zkušeností z Japonska i celosvětově po globální finanční krizi ale programy QE a s ním spojený růst peněžní nabídky ve vyspělých zemích žádnou devalvaci nebo hyperinflaci nezpůsobují. To by se nejprve musely tyto dolary roztočit a poptávka ve Spojených státech proletět komínem, což by americká ekonomika i držitelé dolarů spíše přivítali. A co se týče běžného účtu, tam se Spojené státy dlouhodobě zlepšují a drží schodek v blízkosti 2 % HDP, což je nejníže od roku 1997.
Vývoj americké bilance běžného účtu k HDP (v %):
Byť argumenty pana Roache mi přijdou hodně slabé, i tak si myslím, že by měly ostatní měny na páru s USD spíše posilovat. Žádný kolaps nebo devalvaci ale nevidím jako příliš pravděpodobnou. Dolar by měl oslabit především kvůli tomu, že Fed uvolnil měnovou politiku mnohem více než ostatní centrální banky díky tomu, že měl kam snižovat úrokové sazby a měl tak nabitý měnový arzenál.
Mělo by jít o reverzní reakci trhu na léta 2015-17, kdy naopak dolar posiloval, když Fed měnové kohouty utahoval (viz graf). Pozvolné oslabení o 10-15 % v následujících čtvrtletích je proto víceméně namístě. Jakékoliv panické výprodeje dolaru nebo dvojciferná inflace ve Spojených státech jsou spíše fantazie.
Vývoj amerického dolarového indexu:
Alternativy k americkému dolaru totiž navíc nejsou bůhvíjaké. Euro se svým stagnujícím a zadluženým jihem, který v případě Itálie, Španělska i Francie letos čeká více než 10 % HDP? Nebo Japonsko, také stagnující s dluhem převyšujícím 250 % HDP? Britská libra má dost svých problémů s brexitem, koronavirem i deficitem běžného účtu. Čínský jüan pak soudruzi v Pekingu posílit nenechají, i kdyby na to Čína fundamentálně měla a ze zkratkovitých dat, které pustí do světa, to nevypadá nijak růžově.
Nějaký zástup měn, které by měly přebrat po americkém dolaru vůdčí roli a které by měly výrazně posílit, tak nenajdeme. Proto si nemyslím, že by naráz došlo k přeskupení globálních devizových rezerv směrem od dolaru, protože si pánové Powell a Trump v reakci na koronu pořádně vyhodili z kopýtka. Dolar je však relativně překoupený kvůli související panice a s postupným uklidněním situace by měl zvolna oslabovat.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, FRED, tradingeconomics.com, OECD