Další týden přinesl další novinky ohledně celní politiky Donalda Trumpa. Ten je již prezidentem USA celý měsíc. V dnešním díle se podíváme na to, co tento staronový prezident pro americkou ekonomiku zatím udělal. Podíváme se také blíže na otázky kolem celní politiky. Odpovíme si, proč chce vůbec Trump cla zavádět. Jaký mají cíl? A které země jsou nejohroženější? A jaké sektory mohou trpět? Ukážeme si na několik jmen, které mohou být pod velkým tlakem. I přesto se aktuálně obrovsky daří akciím v Evropě a německý DAX neustále stanovuje historická maxima. Co za tím stojí?
Výrazně se také rozjíždí DOGE - americký úřad Elona Muska, který má za cíl ušetřit náklady americké vlády. Již se mu údajně podařilo seškrtat 55 miliard dolarů. Část ušetřených peněz by mohla putovat na snížení státního dluhu. Musk by však přímo mohl způsobit další šílenství kolem meme akcií a kryptoměn. Jak je to možné? Dost možná si již ale američané nekoupí akcie Nikola. Tato společnost vyhlásila bankrot a dokonala tak tragickou ságu, která začala před 5 lety. Nikola přitom měla chvílemi i vyšší kapitalizaci než samotný Ford. Co stálo za krachem Nikola?
Výraznou korekcí může brzy projít také bitcoin. Jeho hlavní hnací motor se totiž zadrhává. Jak je to možné? V kryptosvětě však rozhodně není nuda. Argentinský prezident Javier Milei minulý týden napodobil Donalda Trumpa, když propagoval memecoin s názvem Libra. Co však projde Trumpovi nemusí projít Mileiovi. Coin libra totiž po jeho propagaci obrovsky vzrostl na hodnotě čehož využili insideři a vyprodali tak většinu svých coinů s tučným ziskem. Následně na trhu přišel klasický “rug pull” a investoři mohli jen počítat obrovské ztráty. O kolik přišli? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!
Petr Lajsek
Tým Purple Trading