Jak se na tomto velkém šachovém poli pohybuje česká koruna? Nutno říci, že Česká národní banka (ČNB) už v listopadu 2013 vytasila velice silnou a účinnou munici v boji za slabou korunu v podobě korunových intervencí, takže s měnovými válkami už máme své zkušenosti. Vzhledem k marginalitě naší ekonomiky nás ale Spojené státy nenazvaly měnovým manipulátorem (jako nyní Čínu) a mohli jsme si potichu užívat návrat silného ekonomického růstu i inflace.
Každopádně nyní s obrovskými devizovými rezervami ČNB (viz graf), které jsou financovány zejména vrtkavým krátkodobým zahraničním kapitálem, je pozice koruny jiná. S velkou pravděpodobností u nás nedojde k dalšímu snížení úrokových sazeb k nule a přímé snaze o oslabení domácí měny. V případě snížení korunových úrokových sazeb by se totiž zmíněný zahraniční kapitál rozletěl zpět do světa a koruna by svižně oslabovala a zajistila tak ekonomice, exportu i ČNB to, co chtějí.
Vývoj devizových rezerv ČNB (v mil. EUR):
Dopad globálního zpomalení či recese na českou korunu není jednoznačný, byť zřejmě budou převažovat faktory vedoucí k oslabení – pojďme si je shrnout:
Pozitivní faktory:
- Uvolnění měnové politiky v USA, eurozóně i jinde pomáhá výše úročeným měnám jako česká koruna, protože ji dělá na forexu atraktivnější.
- „Hlad po výnosu“ je následně poznat i na dluhopisových trzích, kde 10letý český výnos klesl až na 1,00 % p.a., byť krátkodobé repo operace jsou v ČNB nyní úročeny 2,00 % p.a. České banky, které mají k těmto výhodným úrokům přístup, této situace využijí a budou prodávat české vládní dluhopisy zahraničním hladovým investorům, kteří si k jejich nákupu musejí koupit koruny a prodat eura/dolary.
Vývoj výnosu 10letého českého vládního dluhopisu (v % p.a.):
- Vysoké devizové rezervy ČNB mohou působit jako strašák pro tradery spekulující proti koruně, kteří kupují měnový pár EUR/CZK. Při výprodeji koruny totiž může centrální banka svou měnu z trhu stáhnout a má na to hodně munice. Tento krok ale bude aktuální nejspíš až v případě oslabení nad 27 korun za euro. V opačném případě by ČNB z prodeje svých eur inkasovala účetní ztrátu, což by dále rozvířilo emoce v táboru veřejnosti, která byla proti intervencím.
Negativní faktory:
- Vnímání rizika je asi tou největší silou, která by případně hrála proti koruně, protože při panice se investoři neohlížejí na mírnou výhodu v krátkodobém úročení.
- Vysoký podíl exportu na HDP je zajisté mínus pro českou ekonomiku, protože ji dělá náchylnější ke globální poptávce a tím pádem se zvyšuje volatilita růstu. Takový 10procentní propad exportů by nás bolel mnohem více než Spojené státy nebo Velkou Británii. Oslabení koruny pro získání exportních trhů by tak bylo více než žádoucí.
- Vyšší domácí inflace, která dlouhodobě snižuje hodnotu měnu a také snižuje krátkodobé reálné úrokové sazby, podle kterých se část trhu rozhoduje o svých pozicích
Celkově si tedy stále hráči na trhu držící koruny užívají vysoký úrokový diferenciál mezi eurem a korunou (2,40 %), který se možná na podzim díky očekávanému snížení sazeb v eurozóně ještě prohloubí. V případě šoku, který by poslal riziková aktiva na výprodejový pult, by ale ani taková výhoda koruně nestačila a musela by se krátkodobě poroučet nad 26 korun za euro.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ČNB