Kurz čínského jüanu se díky k jeho „plovoucímu fixu“ s dolarem dostal během loňského roku na příliš vysoké úrovně vzhledem k ostatním měnám (viz modrá linie v grafu), což neodpovídalo stavu čínské ekonomiky. Zpomalující hospodářský růst a prudký odliv zahraničního kapitálu tlačil spíše na oslabení jüanu.
A protože bylo cílování stabilního kurzu USD/CNY pro Čínu nevýhodné a zároveň šlo o politicky velmi citlivé téma, rozhodla se Čína na konci loňského roku pro změnu a oficiálně si stanovila za měnový cíl stabilitu jüanu váženého podle obchodních toků (viz tečka v grafu). Tento cíl ale také nesplňuje, protože v posledních měsících si připsal velké zisky japonský jen, který tvoří velkou část tohoto koše, a Čína tento pohyb nijak nekompenzuje. Z celkového pohledu se tak Čína snaží o oslabení své měny všemi možnými způsoby, které jí to v rámci uchování dobrých obchodních vztahů dovolují. A její snaha se pod rouškou nejistoty Brexitu aktuálně ještě zintenzivnila.
A jaký má oslabení jüanu dopad na ostatní měny? Slabší čínská měna vzhledem k exportům spotřebního zboží po celém světě snižuje globálně inflaci a také přetahuje část poptávky k sobě domů díky lepší cenové konkurenceschopnosti. Reakce centrálních bankéřů ve vyspělém světě je zřejmá – depreciace CNY je nutí také uvolňovat měnovou politiku, zvlášť v dnešním světě, kdy je o růst cen v ekonomice a celkovou poptávku stále nouze.
Pokud bude Čína dále postupovat směrem ke slabší měně, tak by největším poraženým měly být komoditní měny, jejichž země vyvážejí do Číny ve velkém (hlavně AUD, méně již CAD) a také americký dolar, kde Fed (na rozdíl od ECB a BoJ) stále může uvolnit měnovou politiku a podrazit tak silnému dolaru nohy. Stačí si vzpomenout na loňský srpen, kdy Čína devalvovala svou měnu o 3 % během několika dní a Fed náhle odsunul zvýšení úrokových sazeb ze září na prosinec.
V celkovém kontextu tak má Čína vzhledem k velikosti své ekonomiky, která již dosahuje 60 % té americké, také nepřímý vliv na měnovou politiku Washingtonu. Už není pouze součástí „dolarové zóny“, kde se měny navázané na americký dolar musejí podřídit krokům Fedu. O provázanosti USD a CNY naopak budeme slyšet stále více.
Vývoj měnového páru USD/CNY za posledních 12 měsíců:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: Bloomberg, Reuters