Již minulý týden si stěžovala americká společnost Apple, že další navrhovaná cla zasáhnou širší škálu jejich produktů a lze očekávat růst cen zboží. Donald Trump na twitteru společnosti veřejně nabídl přesun továren a výroby do Spojených států, čímž by se vyhnuly jejich produkty dovozním clům. To se zdá sice více jak nepravděpodobné, nicméně jedná se o další americkou společnost, která veřejně vyjádřila své obavy z další eskalace obchodních válek. Další celní opatření již pravděpodobně postihnout širší škálu amerických firem, které mají své továrny v Číně a jako první, kdo ucítí rány z obchodních válek, budou američtí spotřebitelé vinou růstu cen dováženého zboží.
Čína může reagovat na americká cla několika způsoby, včetně devalvace čínského juanu, pozastavení nákupů amerických dluhopisů, omezení přístupu amerických společností na čínský trh, apod. To jsou pouze teoretické možnosti, které by zafungovaly, ovšem na druhou stranu ještě více přilily olej do ohně obchodních válek a naštvaly by americké prezidenta. Nyní Čína plánuje požádat WTO i povolení k uvalení sankcí na USA. Chce tak učinit na zvláštním zasedání WTO 21. září.
Trump již dříve pohrozil, že chce opustit WTO, pokud nedojde k rozsáhlé reformě organizace. Několikrát upozornil, že se k USA nechová férově a nevidí důvod dále v ní setrvávat. Čína spolu s EU a dalšími zeměmi podala stížnost kvůli dovozním clům USA. USA již také podaly stížnost u WTO kvůli recipročním opatřením Číny. Světové obchodní organizaci se množí ve schránce stížnosti kvůli válce, kterou rozpoutaly Spojené státy a zatím nehodlají ustupovat. Jako další je na programu rozhodnutí o uvalení cel na zboží o objemu 200 mld. dolarů, které může Trump postupně dávkovat po menších částech a prodloužit tak obchodní spory.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA