Karta se tak obrací. Po dlouhých letech nulových úrokových sazeb ve Spojených státech se blíží jejich zvýšení. Proto jsou aktuálně americká data pro eurodolar mnohem zajímavější a trh je bedlivě sleduje. Například report z trhu práce, který bude zveřejněný tento pátek, zajisté vytvoří vysokou volatilitu. Jeho čísla jsou totiž klíčová pro rozhodování americké centrální banky (Fed) a může přinést změny v načasování růstu úrokových sazeb.
Euro jako bezpečný přístav?
Může to znít kuriózně. Společnou evropskou měnu bychom ještě před dvěma lety rozhodně bezpečným přístavem nenazvali - na jakékoliv špatné zprávy ze světa reagovalo euro oslabením, protože se investoři báli možných dopadů na bankrot předlužených členů eurozóny. Jak ale můžeme vidět v grafu, korelace mezi EUR/USD a akciovým indexem S&P 500 (jako reprezentantem rizikového aktiva, které také oslabuje se špatnými daty) se postupně snižuje a aktuálně se dokonce pohybuje v záporu. Při černých vyhlídkách klesajících akcií by tak spíše získávalo euro na úkor dolaru!
Svým způsobem se tedy euro stává bezpečným přístavem. Ne však kvůli tomu, že by snad kredibilita evropských dluhopisů byla větší než těch amerických. Eurozóna se ale stává druhým Japonskem a je jasné, že úrokové sazby zůstanou na dně po dlouhé roky. Dobré zprávy proto srážejí EUR/USD, protože zvyšují možnost růstu úroků ve Spojených státech, a zvyšují tak atraktivitu amerického dolaru.
V následujících čtvrtletích tedy bude zajímavější sledovat makroekonomická data přicházející z USA a také kroky americké centrální banky, které budou podstatně hýbat trhem. Tam se totiž bude lámat chleba a mnoho účastníků trhu, kteří v poslední době nakoupili americký dolar, budou pečlivě hlídat, jestli jejich spekulace na silnější americkou ekonomiku není pouze zbožným přáním.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, efxnews.com, Nordea Markets