Z eurozóny se příliš impulsů nedočkáme. Zaprvé je inflace tak nízko (jádrová 1,0 %), že jakýkoliv posun nahoru nebo dolů Evropskou centrální banku neovlivní. Zvlášť když už ve Frankfurtu nemají téměř žádnou munici k uvolnění měnové politiky a ani extrémně slabé euro nepomáhá dostatečně. Japanizace eurozóny je tak téměř zcela dokončena a trhy už nepočítají s ničím jiným než nulovými a nižšími úrokovými sazbami (stejně jako v Japonsku od roku 1999).
Vývoj měnového páru EUR/USD (1hodinový graf – H1):
Karty má tak v rukou americký Fed. Zajímavé jsou stále vysoce rozevřené nůžky mezi očekáváním trhu a samotného Fedu, co se týče dalšího nastavení úrokových sazeb. Klonil bych se spíše k dalšímu poklesu dle odhadu trhu nebo banky Nordea. Fed totiž soustavně nadhodnocuje své další kroky jestřábím směrem, čímž se snaží dát najevo, že ekonomika je podle něj v pořádku a zvýšit tak důvěru spotřebitelů i investorů.
Odhad vývoje úrokových sazeb v USA trhem (světle modře), bankou Nordea (tmavě modře) a samotným Fedem (červeně):
Sazby by měly jít dolů už na zasedání Fedu na konci měsíce. Poslední várka dat totiž vůbec nepřesvědčila – předstihové indexy ISM směřují prudce dolů, velmi nízké ceny ropy a plynu brzdí celý břidlicový boom a i na inflační frontě se v USA ochlazuje.
Na grafu můžeme vidět vývoj mezd a také vývoj cen produkce, které se časem projeví v cenách služeb i zboží. Oba tyto indikátory předbíhající spotřebitelskou jádrovou inflaci směřují dolů. Nová prognóza Fedu by toto měla brát v potaz a dát centrálním bankéřům volnou ruku k výraznému holubičímu přehodnocení jejich předchozích projekcí. Dopad na EUR/USD by v takovém případě byl zřejmý – růst a následná oscilace v pásmu 1,10-1,15.
Vývoj meziročního růstu mezd (zeleně) a jádrových produkčních cen (core PPI, modře):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Nordea