Aktuálně má navrch první argument, který vidí zvýšené globální riziko a útěk do bezpečného přístavu v USA. Zároveň bere v úvahu blízkost eurozóny k epicentru krize a vyšší negativní dopad na ekonomiky zemí platících eurem. Na první pohled jasný short eura.
Vývoj měnového páru EUR/USD (1hodinový graf – H1):
Na celou věc se ale dá dívat také z druhé strany, a to z pohledu nastavení měnových politik Fedem a ECB, které se po uklidnění emocí budou vracet do diskuze. ECB ani přes veškerou snahu nebude moci měnové šrouby dále uvolnit - sazby jsou již výrazně v záporu a rozjeté QE už pomalu nemá co kupovat.
Naopak Fed má prostor k holubičímu obratu poměrně velký. Podle vyjádření amerických centrálních bankéřů se bude Brexit brát v úvahu při dalším nastavení měnové politiky. Dále se můžeme podívat na můj oblíbený graf o 5letém inflačním očekávání, který ukazuje na historické minimum 1,41 % a na který se Fed také často odkazuje.
Vývoj 5letých inflačních očekávání v USA p.a.
Pravděpodobnost zvyšování úrokových sazeb v letošním roce tak klesá k blízkosti nuly (viz následující graf). Trhy dokonce připisují výrazně vyšší pravděpodobnost snížení sazeb na zářijovém zasedání (přes 20 %). Stačí připomenout, že výlet EUR/USD z 1,4000 na dnešní úrovně z přelomu let 2014-15 byl způsoben z velké části právě očekáváním rychlého růstu úrokových sazeb v USA. Při zklamání těchto očekávání bude velká tendence k růstu EUR/USD.
Ve výsledku tedy můžeme diskutovat, jestli je při aktuálních možnostech centrálních bank Brexit horší pro euro nebo pro dolar. Pokud budou mít tyto události dopad na zpomalení americké ekonomiky, tak bych se klonil i k variantě rostoucího eurodolaru.
Pravděpodobnost snížení (bíle), setrvání (modře) a zvýšení (fialově) úrokových sazeb v USA k září:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg