Pokles znamená, že se navzdory náznakům z průběhu týdne nic nezměnilo. Index S&P 500 je v sestupném trendu a v pátek úspěšně otestoval spodní hranu pásma 4 150 až 4 600. Příští týden by se před (pravděpodobnou) růstovou reakcí na silné propady mohl ještě přiblížit k psychologicky podstatné hladině 4 000. Případný odraz výše nicméně ani zdaleka nemusí znamenat obrat trendu.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
S&P 500 má za sebou tři výrazně ztrátové týdny. K maximům z doby před pandemií je to od současných úrovní dalších zhruba 16 %.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) se růstem na 33 bodů vrátil na hladinu z února a z přelomu března a dubna. Pravděpodobně nyní vysílá krátkodobý nákupní signál pro akcie.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 má za sebou nejhorší první čtyři měsíce kalendářního roku od začátku 50. let. V dubnu odepsal bezmála 9 % a od začátku roku odepisuje asi 13 %. Začíná květen a s ním historicky horší půlrok pro akciové trhy. Bude letošek jiný? Uvidíme, nyní ještě několik týdnů bude sledovaná výsledková sezóna, která zejména kvůli opatrnosti firem v rámci výhledů na zbytek roku zatím akciový trh nedokázala dlouhodoběji podpořit. Evergreeny letošního roku (inflace, zpomalení ekonomiky, vyšší sazby, geopolitika) navíc znějí dále, a to pořádně nahlas.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz