Poslední americký shutdown
Poslední americký shutdown v USA měl místo v roce 2018. Tento shutdown začal 22. prosince 2018 a trval až do 25. ledna 2019, což znamená, že trval 35 dní. Byl to jeden z nejdelších government shutdown v historii Spojených států. Tato situace vznikla v důsledku neshod mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Kongresem ohledně financování stavby zdi na hranici mezi Spojenými státy a Mexikem a jiných otázek týkajících se rozpočtu.
Co je pro nás nejdůležitější že, všichni vládní zaměstnanci byli nuceni si vzít dovolenou nebo prováděli neplacené volno. Mezi ně patřili i zaměstnanci statistického úřadu. To může mít komplikace pro americkou Federální rezervu (Fed).
Závislost amerického Fedu na makrodatech
Jerome Powell pravidelně zdůrazňuje, že jeho rozhodování je závislé na makrodatech. V případě, že by k shutdownu došlo a trval déle než třicet dní, mohou nová data chybět. Tento scénář by mohl vzniknout, až by byl shutdown ve fázi, kdy by nová data obvykle byla k dispozici. Dnes se o této hrozbě teprve mluví, ale může se opakovat situace podobná té při diskusi o navýšení stropu amerického dluhu v květnu 2023, kdy o této otázce nikdo ještě nemluvil a v červnu se stala jedním z hlavních faktorů ovlivňujících trh.
Výnosy na desetiletých amerických dluhopisech za posledních pět let:
Kam povede růst výnosů amerických desetiletých dluhopisů?
Po navýšení stropu amerického dluhu se americký dluh začal zvyšovat. Politické napětí okolo schválení rozpočtu právě způsobilo tento nárůst. To vše má negativní vliv na růst výnosů amerických desetiletých dluhopisů, které dosáhly nejvyšší úrovně za posledních pět let. To značí, že ceny dluhopisů klesly. Pokud tento trend růstu výnosů potrvá do konce roku, hrozí, že dluhopisový trh bude letos zatížený. Další pokles cen dluhopisů by byl výzvou jak pro velké, tak pro regionální americké banky. Americká vláda tímto způsobem nepřispívá k uklidnění trhů a přináší další nestabilitu.
Matěj Široký