DASH
Dash nejen s Bitcoinem ale i s ostatními virtualními měnami sdílí spoustu vlastností a funkcí. Hlavním cílem je schopnost odeslat digitální podobu finančních prostředků prostřednictvím internetu. Dash například od Bitcoinu se může nečím vytahovat a to jsou vlastnosti jako rychlost, náklady i struktura řízení. Další odstavce se budou věnovat klíčovým myšlenkám, výhodám i nevýhodám a celkově výzvám, kterým Dash čelí v konkurenčním světě virtuálních měn.
Dash pracuje na systému open source ("open-source" znamená, že technologie a software mohou vytvářet, testovat a vylepšovat všichni uživatelé). Takže je to “otevřená” kryptoměna, která vznikla v 2014. Pro set up je velice uživatelsky přívětivá. V první řadě je pro mě osobně důležité také to, že s ní můžete anonymně platit na internetu a to, že pracuje s Blockchainem, ale ne jako Bitcoin, to vysvětlím později, protože Blockchain znamená veřejnost plateb ve své podstatě, tak aby pak bylo jasno. Dash poskytuje anonymitu u plateb a transakcí, jelikož není zapotřebí zveřejňovat osobní údaje jako jméno a adresu. Transakce však není veřejná, což je zásadní rozdíl oproti Bitcoinu a pro většinu lidí taky výhoda. Bitcoin je super populistický instrument pro investory, kteří chtějí vydělávat na tom, co stejně skončí jako tulipománie v Holandsku v 17. století. Pro mě a mě podobné není důležitá cena, ale vlastnosti a možnosti použití v paxi. Jednou z hlavních vlastností je to, že poskytuje silné možnosti šifrování, které zabezpečují anonimitu v blockchainu, konkrétně se to nazývá PrivateSend. Odlišnost od Monera je, že tato volba není defaultní nastavení. Celou dobu od jeho stvoření, se Dash zaměřoval na zlepšení anonymity v oblasti placení, prostě vývojáři hledali a napraovali nedostatky bitcoinu.
Povedlo se to?
Ve své podstatě, jak již většina čtenářů ví z předchozích článků zde na fx street, podařilo se zlepšit původní myšlenku Bitcoinu a to vlastnosti jako zvýšení rychlosti, náklady a správy. Podívejme se na to popořadě. Rychlost transakce je s Bitcoinem nesrovnatelná. U Bitcoinu jsem čekal na potvrzení transakce od dvaceti do šedesáti minut, zatímco Dash dokáže transakci vyřídit do pěti vteřin. Beze sporu je pro mě je tenhle pokrok nejpřednější.Náklady a poplatky tvoří další velký rozdíl. Z mé vlastní zkušenosti má Dash průměrný poplatek kolem tří dolarů, za to Bitcoin se pohybuje kolem 6 dolarů. Poslední výhodu zmíním správu. Dash se dokázal vyhnout forkování, vývoj tokenů může tak spokojeně pokračovat dál a dál stejným způsobem. Bitcoin má za sebou několik větvení kdy byla implementována dvě různá řešení na správu virtuální měny. Například jedním větvením vznikl Bitcoin Cash. Vývojáři Dash řídí správu prostřednictvím hlasovacího systému, který provádí náměty na změnu rychle bez nutnosti větvení.
Tvorba Dash
Tvorba tokenů je tvořena všemi známým způsobem a to je "těžení", standartní způsob, jak virtuální měny odmějují účastníky. “Doba, která je potřeba k překonání jednoho bloku, je méně než dvě a půl minuty.” (https://www.dash.org/) Nové tokeny se dělí do tří skupin mezi těžaře, kteří dostávají 45%, Masternods (rozvedu v další částa článku) také 45% a vývojáři 10% a to jde do fondu, který podporuje marketing, support a vývojáři si berou těch zbylých pár procent. Blochchain Dash pracuje tedy na Proof of Work (PoW). V tomto procesu se hledají výkonné počítačové procesory na k řešení matematicky obtížného, již zmíněného hlasovacího algorytmu X11. Tento algoritmus, vyvinutý zakladatelem Dash Evanem Duffieldem je založený na jedenácti nejbezpečnějších kryptografických metodách známých v v oblastech spotřeby energie a zajišťuje co nejspravedlivější distribuci Dash. “Na rozdíl od bitcoinu, který se opírá o jediný algoritmus, je X11 navržen tak, aby poskytoval ochranu před budoucími slabostmi objevenými v jedné nebo více hashovacích funkcích.” (https://www.dash.org/)
Co jsou Masternods?
Jak jsem slíbil, pro ty, co by třeba neměli tušení, co nebo kdo jsou masternods, tak s radostí vysětlím. Masternods (Super uzly) jsou algoritmy Proof-of-Stake (PoS), pracující na konceptu, který má na starosti umožnit osobám potvrdit blokové transakce podle toho, kolik mincí drží. Jak jsem zmínil, tak Bitcoin je založen na konceptu Proof of Work (PoW), což znamená, že bloky musí být ověřey všemi uzly uvnitř sítě. Masternods se od standardních uzlů liší, protože snižují počet uzlů potřebných pro přístup k transakci. Masternods mají jasně určenou práci ve finančním sektoru Dash a za to obdrží již zmíněných 45% tokenů a také vliv na budoucí rozhodování o budoucnosti tokenů prostřednictvím výše zmíněného modulu správy PoS. Na rozdíl od normálních uzlů nejedou podle PoW a zajištění sitě jsou nastavené stupně, jako je privátní zasílání (PrivateSend), instatní zasílání (InstantSend) a výše uvedené funkce správy.
Dash disponuje doplňkovými funkcemi a to jsou PrivateSend a InstantSend, které se spoléhají na správu Masternods. Zmíněné dvě funkce mají specifické výhody. Porozumnět funkci InstantSend je jednoduché, jednoduše umožňuje, aby byly transakce odesílány okamžitě, vzpomínáte na čas odeslání u Bitcoinu? Transakce dokáže být odeslána za méně než vteřinu. Uživatel platí poplatek 3 centy. A název funkce už naznačuje, že data přenosu jsou skrytá, například informace o odesílateli a příjemci. PrivateSend mixuje všechny transakce navzájem, čímž je mnohem obtížnější sledovat přesnou platební stopu.
(http://financeindex.co/investing/cc8765456/)
Technické okénko
Od roku 2017 ukázal Dash velkou volatilitu, popravdě jako ostatní kryptoměny. V letech 2014 až 2016 došlo k pomalému se rozjíždení obchodu Dash napříč virtuálním trhem, avšak na začátku roku 2017 došlo k nárůstu cen. Dash překročil magickou hranici 100 dolarů v březnu 2017 a to byl jen začátek. V květnu dosáhl 200 dolarů a v srpnu udělal další krok na 400 dolarů. V příštích třech měsících se cena pohybovala v rozmezí od 250 do 400 USD. V listopadu 2017 byla cena stále ny býčí tendenci, která se zpomalila až cena dosáhla 1600 USD. To bylo maximum a v současné době se Dash pohybuje okolo 330 USD. Fibonnaci nám opět ukazuje horní rezistence do budoucnosti vývoje ceny, kde rozdíl mezi červenými šipkami a Fb. na 0.23 je prostor kde se může očekávat větší volatilita. Oranžové šipky podle vrcholů a Fb na 0.618 zdůrazňují první překážku v podobě rezistence a pokud bude cena nadále v býčím trendu, dá se očekávat testování zeleného vrcholu a Fb. na 1.618.
Opět musím zdůraznit, že tento příspěvek neslouží jako investiční doporučení.
(https://www.tradingview.com/)
Závěr
Kdo si vzpomíná, zmiňoval jsem největší poptávkou na černém trhu nejsou drogy, cennosti, nájemné vraždy ani obchod s bílým masem, ale je to poptávka o osobních údajích, platebních údajů a podobně. Proto kladu důraz na anonymitu transakcí, nikoli proto, abych používal anonymní platby k nelegálním účelů nebo propagaci takových možností, aby bylo jasno. Opravdu si dejte pozor, komu a kam dáváte svoje osobní údaje. Díky důrazu na rychlost, náklady, soukromí a správu, našel Dash v oblasti kryptoměn pevné a zasloužené místo. Budoucnost ceny je ovšem nejasná, jako osud vosy na ovocném koláči, účel použití však právě naopak.
Aleš Hála