Ztráty dolaru sice nebyly nijak výrazné, více měnových párů se však dostává do trendu, kde USD tahá za kratší konec, což se v poslední době nejvíce projevuje na USD/JPY. Americký dolar již proti japonskému jenu v letošním roce ztratil 7 % a trajektorie pohybu je podobná tomu loňskému, kde se cena jednoho dolaru dostala až pod 100 jenů.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Navíc se nedá tvrdit, že v případě další eskalace korejského konfliktu by se trend na USD/JPY obrátil. Japonsko jako „bezpečný přístav“ má tendenci při zvýšeném globálním riziku lákat zahraniční kapitál. A to i v případě, kdy epicentrem jsou samotné japonské ostrovy nebo jejich okolí, o čemž jsme se mohli přesvědčit při ničivém tsunami z roku 2011, po kterém japonský jen prudce posílil.
Vraťme se ale zpět do USA. Co se týče tvrdých makroekonomických dat, byl Velký pátek opravdu ránou pod pás pro jestřáby v americké centrální bance (Fed). Nejenom, že se potvrdila slabá čísla z maloobchodu, který klesl již druhý měsíc po sobě, ale také jádrová inflace (bez potravin a energií) zaznamenala výjimečný meziměsíční pokles o 0,1 %, což se nestalo předchozích 35 let (viz graf).
Meziměsíční vývoj jádrové inflace v USA (v %):
To znamená, že inflační tlaky ve Spojených státech zdaleka nejsou takové, jak se předpokládalo, a celková inflace by se po odeznění meziročně vyšších cen pohonných hmot a potravin měla vrátit rychle zpět pod 2 %.
Centrální bankéři Fedu upřednostňující volnější měnovou politiku tak budou mít mnohem silnější pozici na příštích měnových jednáních, čímž se pravděpodobnost na další 2 zvýšení úrokových sazeb v tomto roce výrazně snížila. Prozatím totiž v USA nehrozí žádné dlouhodobé překračování inflačního cíle a Fed se může na několik měsíců vrátit do vyčkávacího módu.
Meziroční vývoj celkové inflace v USA (v %):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, tradingeconomics.com, Bloomberg