Převod bohatství
Na začátku svého rozboru přináší zajímavý důvod, proč zatím zvýšení sazeb se neprojevuje v plné míře. Důvodem je, že pandemie Covid-19 způsobila přesun financí od státu k občanům a soukromému sektoru. Tento přesun peněz ze státu k firmám a jednotlivcům byl dále posílen silným růstem akciových trhů, z kterého mnoho lidí těžilo. Taktéž se však státy výrazně zadlužily. Díky dostatečným peněžním rezervám u občanů a firem dosud nenastal ekonomický kolaps. Rovněž některé prozíravé subjekty využily nízkých úrokových sazeb a zadlužily se za výhodných podmínek. Díky tomu dosavadní utahování měnové politiky neskončilo katastrofou, jak by někteří očekávali.
Jak dál s vysokým zadlužením?
Nicméně státy se nyní nacházejí na pokraji dluhové pasti. Dalio varuje, že bychom se mohli dostat do období malého, nebo dokonce žádného růstu a zároveň vyšší inflace, než očekáváme. Jinak řečeno, byli bychom v malé stagflaci. Tato situace by mohla být problémem pro státní dluh, protože nedostatek růstu a nízká inflace by nedovolovaly státům efektivněji splácet své dluhy. Naopak náklady na úroky vzrostou, což by znamenalo více a rychlejší zadlužování. Státy by tak byly nuceny častěji si půjčovat peníze.
Vyhýbání se pasti
Podle Daliovy analýzy existují dvě možná řešení této situace. Prvním je, že státy by mohly zvýšit výnosy nabízené na svých dluhopisech, aby přilákaly více investorů. Tím by se však rychleji dostaly do pasti zadlužení.
Druhou možností je zásah centrálních bank, které by začaly masivně nakupovat státní dluhopisy, což by snížilo výnosy. Tím by se spustilo kvantitativní uvolňování. Tento krok by však nesl ztráty pro centrální banky. Ztráty centrálních bank by mohly být kompenzovány inflací. Centrální banky by se tak mohly dostat do podobné situace jako Německo ve 20. letech minulého století.
Cesta ven?
Dalio správně ukazuje, že pokud nepřijde externí zásah, situace by mohla směřovat k jednomu z těchto řešení. V současné době nelze přesně předvídat, jaký zásah by mohl situaci ovlivnit, ať už se jedná o politické události, technologický pokrok, nebo přírodní katastrofy. Riziko uvíznutí v pasti zadlužení existuje a představuje značnou nejistotu na trzích. To znamená, že kdykoliv v následujících letech by trhy mohly uvědomit, že jsme v situaci, ze které se těžko dostaneme ven. Toto je podle mého názoru největší riziko a nebezpečí pro ty, kteří drží dlouhé pozice.
Matěj Široký