Nikdo nemá jasný plán, jak dosáhnout slibované prosperity
Ray Dalio si velmi pečlivě pročetl usnesení ze sjezdu demokratické strany. I přesto, že na první pohled se demokraté usmívali a hýřili optimismem z toho, že Kamala Harrisová může porazit Donalda Trumpa, nezodpověděli podle Dalia nejdůležitější otázku: Jak moc zůstává tato strana levicová?
Problém obou kandidátů spočívá v tom, že se při svých projevech zaklínají hesly o návratu prosperity, ale není přesně jasné, jak jí dosáhnout. Samozřejmě mají obecné nápady. Kamala Harrisová chce dosáhnout prosperity vyšším zdaněním bohatých a většími regulacemi ze strany státu. Donald Trump zase slibuje návrat prosperity prostřednictvím vysokých cel na dovoz čínského zboží a volného trhu, který by měl vyřešit všechny ekonomické problémy. Dalio sarkasticky poznamenává, že inflace se jen těžko vyřeší volným trhem v současném světě.
Neřešení příčiny ztráty prosperity
Ztráta prosperity v USA je neoddiskutovatelný fakt. Právě tato ztráta prosperity před osmi lety překvapivě vynesla Donalda Trumpa do Bílého domu. Trumpovi se však nepodařilo přesvědčit všechny, že skutečně zná recept na to, jak udělat Ameriku znovu velkou. Dokázal sice některé věci zbrzdit, ale trend upadající prosperity otočit nedokázal.
Problém podle Dalia tkví v tom, že politici neřeší otázku zvyšování produktivity mezi obyvatelstvem. Co tím myslí? Zvýšení produktivity spočívá především v růstu vzdělanosti obyvatelstva a zajištění relativně rovnoměrných příležitostí k uplatnění. Dalio podotýká, že 60 % Američanů neumí přečíst a kriticky vyhodnotit složitější text a to je důvod, proč v americké politice chybí poptávka po analýzách složitých řešení. Politik musí především uspět na poli líbivých sloganů.
Závěr: Dlouhodobý investiční horizont
Dalio není optimistou, pokud jde o schopnost Ameriky vyřešit své hluboké problémy. Jedním z jasných příznaků krize a úpadku je nárůst amerického státního dluhu. Nejde jen o jeho výši, ale hlavně o to, že žádný z kandidátů není dnes schopen představit věrohodné řešení tohoto problému. Dluh dříve či později Ameriku udusí.
Na druhou stranu to neznamená konec světa. Podle Dalia je to přirozený trend, který se v historii opakoval již mnohokrát. Jedná se pouze o střídání velmocí, což je důvod, proč se Dalio dlouhodobě zajímá o Čínu a asijské trhy. Jediným problémem u Dalia je časový horizont jeho predikcí. Jak sám často zmiňuje, časování investic je obtížné, a mnohokrát v životě se přesvědčil, že investor musí být velmi trpělivý. Bohužel ne všichni investoři si mohou dovolit neomezený časový investiční horizont.
Matěj Široký