Válka na spadnutí
Největší rozruch vzbudil tento jeho ostrý výrok: „Spojené státy a Čína se nacházejí na pokraji války a jsou za hranicí schopnosti se domluvit.“ Bylo by ovšem chybou z něj automaticky soudit, že Dalio předpovídá vypuknutí vojenské konfrontace mezi dvěma ekonomickými supervelmocemi. Spíš jde o eskalaci napětí. Obě velmoci se nyní pohybují velmi blízko červené hranice, jejíž překročení by automaticky znamenalo spuštění procesu, který by je silně poškodil.
Zvyšování napětí ze strany USA
Hlavní geopolitickou chybou je absence dialogu, který by usiloval o nalezení způsobu soužití těchto velmocí. Pokud nějaký probíhá, jedná se vždy o dílčí témata, která mají zabránit bezprostřednímu překročení červené čáry. Oba tábory totiž vnímají situaci jako dlouhodobě neudržitelnou.
Ačkoliv se to nezdá, americké prezidentské volby se velmi rychle blíží. Současná administrativa bude chtít zbývajícího času využít k tomu, aby se ve vztahu k Číně ukázala jako jestřábí. Američtí politici tak budou více tlačit na Tchaj-wan, aby se proti Pekingu vymezil. Příštích 18 měsíců bude velmi napjatých a stanou se velkým zatěžkávacím testem pro americko-čínské vztahy.
Klid na trzích
Jakkoliv nemusíme se vším, co Ray Dalio říká, souhlasit, napětí mezi Čínou a Spojenými státy zůstává reálnou hrozbou. To vše se odehrává v prostředí rostoucích úrokových sazeb, které si v USA již vybraly dvě velké oběti v podobě krachu bank SVB a First Republic Bank. Při pohledu na roční vývoj indexu S&P 500 se přitom zdá, že se nic neděje, ten se totiž nachází na dohled od svých ročních maxim.
Roční vývoj indexu S&P 500:
Napětí mezi USA a Čínou by mělo přímý dopad na akcie Applu. Jelikož mají v indexu největší váhu, riskoval by při jejich výrazném poklesu sestupnou tendenci celý index. Protože v současném nacenění amerických akcií není započítáno riziko zhoršení vztahů mezi Čínou a USA, jeví se trh z tohoto pohledu jako značně nadhodnocený.
Matěj Široký