A je vidět, že americká centrální banka (Fed), prezident Trump i Kongres si toho jsou velice dobře vědomi a chtějí situace využít ve prospěch záchrany ekonomiky Spojených států. Silná fiskální podpora, kterou více než podpoří bezprecedentní kvantitativní uvolňování (QE) ze strany Fedu. Jak je vidět z grafu od Deutsche Bank, Fed by měl nakupovat výrazně víc vládních dluhopisů, než jich ministerstvo financí bude muset při své záchranné akci vydat, což se zdaleka nestalo ani v recesi 2008-09.
Porovnání vývoje amerického vládního deficitu (červeně) a jeho nákupu Fedem (modře), projekce tečkovaně:
Spojené státy jsou tak v komfortní pozici, kdy veškerý nový vládní dluh koupí centrální banka a k tomu navíc ještě zvýší dolarové zůstatky na účtech finančních institucí o další stovky miliard dolarů.
Kdyby si něco podobného relativně ke své ekonomice chtěla dovolit Česká republika, investoři by hned poslali korunu do volného pádu. Proto také ČNB stále drží úroky na 1,00 % - aby se kurz nevydal směrem ke 30 korunám za euro. Podobnou „tiskařskou“ akci jako v USA mohou bez rizika propadu měnového kurzu provést snad jen v eurozóně (kde k tomu ale není politická vůle) a také v již zmíněném Švýcarsku a Japonsku, kde k nafukování bilance centrální banky docházelo ve velké míře již před koronou.
Co to všechno znamená pro měnové kurzy? Až za několik týdnů nebo měsíců proběhne restart globální ekonomiky a čísla se oproti očekávání začnou zelenat, bude americký dolar pod tlakem s tím, jak se kapitál osmělí a část z těch nových dolarů začne směňovat za levné měny emerging markets a komodity vyvážejících zemí. Reakce na extrémní uvolnění měnové politiky v USA se tak posune právě na dobu, kdy začne být vidět světlo na konci tunelu.
V normálním světě by totiž pokles úroků o 2,25 % a QE ve výši 10-20 % HDP poslalo dolar oproti ostatním měnám, kde centrální banka nebyla tak agresivní, rozhodně níže. To také můžeme vidět na poklesu hodnoty amerického dolaru na začátku března, kdy se ještě porovnávaly úrokové sazby a svět ještě nepřepnul do panického období.
Vývoj amerického dolarového indexu (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Deutsche Bank, MT4, Fed, ČNB