Sobota 18. ledna 2025 06:02
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap forex

Americké oživení dává sílu akciím

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Podle včerejšího odhadu přidala americká ekonomika za první 3 měsíce letošního roku o 1,6 % mezičtvrtletně. Má tak našlápnuto k největšímu růstu HDP za několik desetiletí. A to ještě byly pihou na kráse únorové mrazy v Texasu a středozápadě, které vyřadily velkou část místní produkce. Bez nich by byla expanze ještě vyšší. Stejně tak Bidenův stimulační balíček schválený v půlce února bude mít dopad především až do aktuálního čtvrtletí, ve kterém největší světová ekonomika teprve shodí veškeré své zábrany po zrušení protipandemických opatření.

Párty tak může pokračovat, úroky zůstávají nízko, oživení ve tvaru V je v USA skutečností. Nominální HDP už překonal předpandemická maxima (viz graf). Žádná deflace se nekoná, ceny se dostávají zpět na trend a pomáhají tak výrazně zvětšovat koláč, který si pak mezi sebe rozdělují domácnosti, firmy a vláda.

Vývoj nominálního HDP USA (v mld. USD anualizovaně):


A to se akciím líbí. Vzhledem k tomu, že vláda prozatím razantně zvyšuje dluh a růst mezd zůstává utlumený, zůstává pro zisky společností skutečně slušné sousto. Toho jsme mohli být svědky při zveřejnění výsledků společností Apple, Facebook nebo Tesla – všechny výrazně překonaly očekávání i předchozí rok.

Vývoj indexu Nasdaq 100 (denní graf – D1):


Oživení táhla spotřeba zboží i služeb, investice do strojů i bydlení, vládní výdaje. Negativní dopad měla pouze změna zásob a zahraniční obchod. Při takto vysoké poptávce se není co divit, že americká ekonomika nasává produkty ze zbytku světa a stejně zůstávají sklady prázdné. To je další plus do nadcházejících čtvrtletí, protože americký průmysl bude moci jet naplno.

Vývoj bilance běžného účtu USA (v mld. USD čtvrtletně, sezónně očištěno):


Americký dolar však na prudké oživení své ekonomiky nijak nereaguje. Vyhlídku dřívějšího zvýšení úrokových sazeb totiž hatí prohlubování schodku obchodní bilance. Jak je vidět v grafu, z předpandemických cca 100 mld. USD čtvrtletně se schodek běžného účtu USA propadl až na 189 mld. USD. A tento trend nejspíš bude pokračovat. Tyto nově vytvořené dolary vyslané do světa se pak musejí „recyklovat“ zpět nákupem amerických dluhopisů. Pokud je totiž Čína, Německo, Japonsko a další exportéři směnily za domácí měnu, začal by dolar oslabovat, ať už je rétorika Fedu jakákoliv.

Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreeet.cz

Zdroje: Bureau of Economic Analysis, FRED, MT4

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké akcie ztrácely, index S&P 500 ale poklesům odolal
    Úterní pokles indexu S&P 500 se zastavil na 200denním klouzavém průměru, ve středu pak benchmark tuto úroveň ještě otestoval. Po dalších dvou dnech se ale index největších amerických firem vrátil na hodnotu z předchozího týdne (-0,01 %), ačkoli Dow (-0,62 %) i Nasdaq Composite (-0,37 %) ztrácely.
  • Americké akcie ztrácely, index S&P 500 odepsal přes procento
    Předchozí týden index S&P 500 zpevnil o 2,50 %, růst ale nepokračoval a v uplynulém zkráceném týdnu naopak index odepsal 1,29 %.
  • Americké akcie ztratily přes procento a půl, index S&P 500 se přiblížil důležitému supportu
    Americký akciový trh má za sebou další rozkolísaný týden, během kterého index S&P 500 osciloval okolo 200denního klouzavého průměru. V druhé polovině týdne pod něj spadl a celkově odepsal 1,58 %.
  • Americké akciové indexy opět posouvaly rekordy, technologie se vrátily na výsluní
    Zkrácený obchodní týden, ve kterém nový prezident Joe Biden mimo jiné stihl svými exekutivními příkazy vrátit USA do WHO a k Pařížské dohodě, byl pro akcie úspěšný. Všechny hlavní indexy posunuly historická maxima, Nasdaq Composite přidal dokonce přes 4 %. S&P 500 posílil za čtyři obchodní dny o 1,94 %.
  • Americké banky padají jedna za druhou. Přijde černý scénář jako v roce 2008?
    Od konce minulého týdne se bankovní sektor otřásá v základech. Po nedávném pádu banky Silvergate své dveře zavřely v posledních dnech ještě Silicon Valley Bank a Signature Bank. Je to počátek dominového efektu, nebo pouze ojedinělé případy špatného managmentu?
  • Americké indexy jsou na nových maximech
    Americké akciové futures indexy včerejším close vytvořily nová rekordní maxima, čemuž pomohly lepší než očekávané výsledky některých amerických společností. K růstu se odhodlal také americký dolar, přičemž výsledky dalších zajímavých společností nás ještě čekají. Od začátku roku přidal akciový index S&P 500 necelých 17% a jeho růst nemusí být zdaleka u konce. Spojené státy čeká obchodní dohoda s Čínou a o dalším vývoji může napovědět páteční zveřejnění amerického HDP.
  • Americké indexy postavily očekávání na hlavu, Trumpovo vítězství ve volbách poslalo akcie k výšinám
    Americký akciový index S&P 500 ztrátu z předchozích týdnů rychle smazal a růstem o 3,8 % během čtyř obchodních dnů se vrátil do blízkosti historických maxim. Užší a jinak konstruovaný index Dow Jones Industrial Average dokonce dvakrát posunul rekordní zápis.
  • Americkej ekonomike sa darí, kríza v nedohľadne
    Nálada na akciových trhoch je v posledných rokoch vysoko optimistická. Americké akciové indexy rastú deviaty rok v rade bez väčšieho prepadu. Dôvera v rast trhov je späť, no s ňou v posledných rokoch silnejú aj hlasy oznamujúce nastávajúcu krízu. Negatívnych predpovedí je veľa, no namiesto toho, aby boli založené na reálnych základoch, sú skôr založené na pocitoch a emóciách. Od začiatku nového milénia svet na akciových trhoch zažil dva veľké prepady, čo znamená, že za pomerne krátky čas, počas posledných sedemnástich rokov, investori na burzách strácali rovno dvakrát. Ľudia si takpovediac „zvykli“, že vývoj na trhoch je cyklický a každý nárast je nasledovaný prepadom alebo dokonca krízou. Čím viac trhy rastú bez korekcie, tým viac devastačný prepad investori očakávajú. Položme si ale otázku: je v súčasnosti skutočný dôvod na obavy?
  • Americkému dolaru nestojí nic v cestě
    Úterní americké volby do Kongresu skončily dle očekávání remízou. Demokraté si po 8 letech přebírají Sněmovnu a republikánům zůstává většina v Senátu. Výsledek je pro trhy i pro dolar z dlouhodobého hlediska pozitivní, protože zajišťuje stabilitu a navíc bude držet prezidenta Trumpa na uzdě. Americké akciové trhy si v reakci připsaly slušných 2,5 %.
  • Americké obchodní války
    Donald Trump a jeho administrativa řekli dost zavedenému globálnímu obchodnímu modelu, ve kterém Spojené státy nakupují a ostatní vyrábějí. I přes riziko poklesu celosvětové ekonomiky se nebojí rozpoutat se svými partnery obchodní války.
  • Americké volby jako možné riziko pro finanční trhy
    Když se podíváme na vývoj amerických předních indexů, tak rok 2023 byl i přes černé scénáře velmi dobrý. Při bližším zkoumání však zjistíme, že růst indexů byl tažen především sedmi největšími technologickými firmami. I přes jejich vliv na ekonomiky a důležitost tohoto sektoru, nemůže sedm největších firem dávat správný obraz o světové ekonomice. Zdražení peněz v důsledku zvedání úrokových sazeb se na indexech neprojevilo. Ekonomické statistiky mluví jasně, bylo by to opravdu velké štěstí, kdyby se tento měnový cyklus neskončil recesí a burzovní korekcí.
  • Americký akciový index S&P 500 odepsal před prodlouženým víkendem téměř 6 %
    Americké trhy mají za sebou další divoký týden. V pondělí index S&P 500 odepsal hlubokých 3,9 %, intradenně dokonce ztrácel ještě více. Po zasedání FOMC naznačil trh vůli růst, ve čtvrtek na něj ale medvědi dali rázně zapomenout a v pátek akcie korigovaly jen mírně výše. Celkově S&P 500 odepsal 5,79 %.
  • Americký akciový index S&P 500 ztratil přes procento a vrátil se pod rezistenci
    Americká centrální banka je podle zápisu z březnového zasedání FOMC a vyjádření svých představitelů připravena v boji s vysokou inflací zpřísňovat měnovou politiku razantněji, než část trhu čekala. I pod dojmem toho akciový trh v uplynulém týdnu silněji kolísal a index S&P 500 nakonec za pět obchodních dnů odepsal 1,27 %.
  • Americký akciový trh vrací část zisků. S&P 500 je pod únorovým maximem, ale důležitá podpora je níže
    Americké akciové indexy v uplynulém týdnu výrazně oslabily. Facebook, Apple, Amazon, Microsoft a ALphabet shodně odepsaly přes 10 %, a tak nepřekvapí, že nejvýrazněji ztrácela burza Nasdaq. Index S&P 500 pak odepsal 2,51 %.
  • Americký akciový trh zakončil rok dalším mírným růstem, index S&P 500 koketuje s rekordem
    Americký akciový index S&P 500 mezi svátky během čtyř obchodních dnů vzrostl o 0,32 %, a posílil tak na týdenní bázi podeváté v řadě. Denní rozpětí kurzu byla úzká a aktivita sváteční.
  • Americký dluh
    Ekonomické plány budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa zahrnují vyšší vládní výdaje na obranu i infrastrukturu spolu se snížením daní pro bohaté, což se při realizaci evidentně bude muset projevit v růstu vládního dluhu USA.
  • Americký dolar dohání ztráty
    Od amerických prezidentských voleb vyhnal tzv. Trumpův efekt úrokové sazby, inflační očekávání a především dolar významně výše. Do toho přichází Fed s takřka jistým zvyšováním sazeb v prosinci a ekonomika Spojených států začíná po přestávce způsobené snižováním investic v těžebním průmyslu a snižováním skladu zásob nabíhat na slušné tempo.
  • Americký dolar. Dokdy bude růst?
    Americký dolar dostal předchozí pátek další pozitivní impulz z domácího trhu práce, díky čemuž se vůči euru nyní obchoduje na 12letých maximech a vůči JPY na 8letých maximech.
  • Americký dolar jako nástroj moci
    Americký dolar se znovu ukazuje jako nenahraditelný bezpečný přístav v době paniky, ke kterému se stahují všichni vystrašení investoři. Od krize roku 2008 navíc v této honbě za bezpečím zastiňuje tradičně velice poptávaný švýcarský frank a japonský jen.
  • Americký dolar: Jak reagovat na prosincovou sezónnost?
    Stojí za to se podívat na historický sezónní vývoj, který naznačuje, že prosinec bývá obvykle nejslabším měsícem pro americký dolar.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank