Párty tak může pokračovat, úroky zůstávají nízko, oživení ve tvaru V je v USA skutečností. Nominální HDP už překonal předpandemická maxima (viz graf). Žádná deflace se nekoná, ceny se dostávají zpět na trend a pomáhají tak výrazně zvětšovat koláč, který si pak mezi sebe rozdělují domácnosti, firmy a vláda.
Vývoj nominálního HDP USA (v mld. USD anualizovaně):
A to se akciím líbí. Vzhledem k tomu, že vláda prozatím razantně zvyšuje dluh a růst mezd zůstává utlumený, zůstává pro zisky společností skutečně slušné sousto. Toho jsme mohli být svědky při zveřejnění výsledků společností Apple, Facebook nebo Tesla – všechny výrazně překonaly očekávání i předchozí rok.
Vývoj indexu Nasdaq 100 (denní graf – D1):
Oživení táhla spotřeba zboží i služeb, investice do strojů i bydlení, vládní výdaje. Negativní dopad měla pouze změna zásob a zahraniční obchod. Při takto vysoké poptávce se není co divit, že americká ekonomika nasává produkty ze zbytku světa a stejně zůstávají sklady prázdné. To je další plus do nadcházejících čtvrtletí, protože americký průmysl bude moci jet naplno.
Vývoj bilance běžného účtu USA (v mld. USD čtvrtletně, sezónně očištěno):
Americký dolar však na prudké oživení své ekonomiky nijak nereaguje. Vyhlídku dřívějšího zvýšení úrokových sazeb totiž hatí prohlubování schodku obchodní bilance. Jak je vidět v grafu, z předpandemických cca 100 mld. USD čtvrtletně se schodek běžného účtu USA propadl až na 189 mld. USD. A tento trend nejspíš bude pokračovat. Tyto nově vytvořené dolary vyslané do světa se pak musejí „recyklovat“ zpět nákupem amerických dluhopisů. Pokud je totiž Čína, Německo, Japonsko a další exportéři směnily za domácí měnu, začal by dolar oslabovat, ať už je rétorika Fedu jakákoliv.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreeet.cz
Zdroje: Bureau of Economic Analysis, FRED, MT4