Ztráta republikánské hegemonie znamená, že Trumpova administrativa se dál nebude moci pouštět do snižování daní a zvyšování schodku federálního rozpočtu. Rozložení sil mezi obě politické strany zase dává mizivou šanci, že by se demokraté pokoušeli o odvolání prezidenta (impeachment), jak se nechávali slyšet především během loňského roku.
Americká ekonomika tak může dál uhánět kupředu a s rostoucím výběrem daní alespoň částečně snižovat deficit, který Trump stihnul během svého jediného rozpočtu nafouknout na 3,9 % HDP (viz graf).
Vývoj federálních výdajů (červeně) a příjmů (modře) v USA v mld. USD anualizovaně:
V cestě dalšímu rychlému růstu hospodářství USA tak stojí především centrální banka. Fed bude podle svých slov pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb svižným tempem minimálně ke 3 %. Dluhopisoví investoři tuto pozitivní situaci berou v potaz a po výsledcích voleb zamířily výnosy na americkém vládním dluhu zpět na 7letá maxima ve výši 3,25 %.
Vývoj výnosu amerických 10letých vládních dluhopisů (% p.a.):
Tato kombinace politické stability a utaženější měnové politiky bude hrát do karet dolaru. Obchodní válka s Čínou by na tom neměla nic změnit, vývozy do Číny netvoří ani 1 % amerického HDP, takže dopad na americkou produkci bude mizivý. Naopak vyšší růst dovozních cen či domácí produkce jako reakce na uvalená cla budou spíše více znervózňovat Fed, aby s růstem úroků pokračoval déle a rychleji.
Stále tedy čekáme, že do léta příštího roku vzroste rozdíl v úročení USD a EUR nad bezprecedentních 3 % p.a. Eurozóna bude mít se zpomalující ekonomikou a italskými problémy další důvod nechat měnovou politiku uvolněnou a euro slabé.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, CNN, tradingeconomics.com, FRED