Prognóza mírné převahy Hillary Clintonové nad Donaldem Trumpem byla zkraje týdne důvodem k mírnému optimismu. Po volebním překvapení přišel také tržní šok – hned ve středu nastal velkolepý obrat ve vývoji cen aktiv, propad cen akcií (japonské akcie například uzavřely slabší o 5 %) se krátce po startu americké obchodní seance změnil v růst indexů napříč trhy. Extrémní rally zaznamenaly sektory zdravotnictví a bankovnictví, kterým by se mohlo s Trumpem v čele země dařit.
Situace připomínala dny o britském referendu, jen v kondenzované podobě. Prognózy o setrvání Spojeného království v EU hnaly ceny akcií výše, aby po šoku z opačného výsledku plebiscitu ceny dva dny padaly. Pak ale přišla opačná, ještě prudší reakce a posilování akcií. Dva červnové dny se ve středu po amerických prezidentských volbách smrskly do několika hodin. Svět je zkrátka opět o něco rychlejší.
Graf indexu S&P 500 se v uplynulém týdnu kompletně změnil. Index uzavřel nad klesající trendovou čárou, a tím pádem je zpět nad 2 150, nad 50denním klouzavým průměrem a ve "starém" rozpětí. Graf je nyní v neutrálním nastavení. Nejbližší support je v pásmu 2 140 až 2 150, další pak v zóně 2 080 až 2 120. Na opačné straně jsou rezistence na 2 180 a na 2 200. Růst nad 2 200 by byl silným býčím signálem.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) se vyvíjel stejně jako v několika obdobných případech z poslední doby. V pondělí začal jeho kolaps a aktuálně je bezpečně v dřívějším rozpětí 13-17. Momentálně vysílá pro akcie býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Většina expertů se v odhadu výsledku prezidentských voleb zmýlila. To samé lze říci o odbornících na trhy, k masivním plošným výprodejům nedošlo. V polovině srpna jsem zmiňoval, že finančníci jako Stanley Druckenmiller, Carl Icahn, George Soros nebo Bill Gross před časem zveřejnili svá silně medvědí prohlášení, která zatím nevycházejí. O kvartál později je situace podobná, jen s tím rozdílem, že Vánoce jsou za dveřmi a medvěd spí. Vše zkrátka může být jinak, investorům by neměl chybět nadhled, pokud jde o tržní komentáře.
Za dva týdny se v USA koná nákupní slevová horečka zvaná Black Friday, běžně vnímaná jako býčí signál pro akcie. Ve stejném období roku 2015 se ale trh nevyhnul vysoké volatilitě způsobené diskuzemi o možném zvyšování sazeb ze strany Fedu. Letos je zaděláno na něco podobného, minimálně pokud jde o mediální masáž.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz