Včerejší růst na amerických akciových index byl podpořen pozitivními výsledky hned několika společností, které pomohly pozvednout sentiment na akciovém trhu. Akciový index S&P 500 dosáhl 2933,68 bodů a dostal se tak nad rekordní úroveň 2930,75 bodů ze září minulého roku. Další americký akciový index NASDAQ rostl na 8121 bodů a o více jak 10 bodů překonal dosavadní rekordní maximum. K růstu výrazně přispěl technologický a zdravotnický sektor, který minulý týden paradoxně stál za intradenním výprodejem na indexech. Výkonnost akciové trhu od začátku roku odráží sílu amerických spotřebitelů a apetit po rizikových aktivech poté, co FED koncem roku začal signalizovat pauzu ve zvyšování úrokových sazeb. Částečně za růstem stojí jeden z nejhorších kvartálů od finanční krize, který dostal koncem minulého roku akciové indexy pod tlak a investoři tak využili nižších valuací a nakoupili akcie za nižší ceny.
Lepší než očekávané korporátní výsledky v kombinaci s lepšími daty z trhu s bydlením pomohly také k růstu na americkém dolaru, který tak posiluje již druhý týden v řadě. Index amerického dolaru se včera přiblížil k 22 měsíčním maximům a dostává pod tlak ostatní měny. Euro na páru EURUSD osciluje těsně nad úrovní 1.12 a výsledek indexu podnikatelského klimatu Ifo potvrdil lepší kondici amerického dolaru, když index klesl na 99,2 bodů. Ve prospěch amerického dolaru hovoří mimo jiné úrokový diferenciál a horší data z Evropy. Vše může již v pátek potvrdit zveřejnění růstu amerického HDP za první kvartál.
Pokračování v růstu amerického akciového trhu lze očekávat i v nadcházejících měsících. Především Spojené státy netrpělivě očekávají dosažení obchodní dohody s Čínou, která by mohla být potvrzena na summitu koncem května. Otázkou zůstává, jak moc je již dosažení dohody v trzích započítáno. Vzhledem k vývoji a reakcím trhu na jakékoliv pozitivní zprávy kolem obchodního vyjednávání během prvního kvartálu lze usuzovat, že samotné dosažení dohody nebude pro trhy příliš velké terno. Co však trh uvítají, je zmírnění obav ze zpomalení globálního růstu, které byly živeny právě množícími se známkami zpomalení v Číně, za kterým z velké části stály cla na čínské dovozy do USA. Ukončení obchodní války tak pomůže nejen USA a Číně, ale také například Evropě, která je závislá na expanzi zahraničního obchodu a jakékoliv známky růstu protekcionismu se podepisují na celkovém sentimentu v globální ekonomice. Dosažení dohody tak bude s největší pravděpodobností v akciových trzích započítáno, ale pozvednutí celkového sentimentu by mělo být klíčové pro podporu býčího trhu i do následujících měsíců. Sentiment se však může ze dne na den otočit, kdyby například Spojené státy zahájily obchodní válku s EU.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA