Poklesy, které se spustily 3. září, v uplynulém týdnu pokračovaly. Řada dílčích indikátorů potvrdila prodejní signály, před medvědy ale stále stojí výrazná hradba v podobě toho, že samotný cenový graf zůstává v býčím nastavení. Jako poměrně podstatná se jeví podpora na hladině 3 280, dále jsou supporty na 3 200 a 3 000, což je zásadní úroveň pro dlouhodobější výhled.
Krátkodobě index prudce propadl pod linii růstového trendu, ve hře by tak mohla být i konsolidace nad supportem a pod historickým maximem.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) vzrostl a potvrzoval po celý týden vývoj na akciovém trhu. Uzavřel týden nad 200denním klouzavým průměrem, ovšem 20denní průměr je nadále níže, což znamená ve výsledku smíšený signál pro další vývoj. Jasný trend ve volatilitě bude až po vzestupu krátkodobých průměrů nad dlouhodobý.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Krátkodobě najdou pro sebe pozitivní signály jak býci, tak medvědi, i když znamení na prodejní straně přibývá. Dokud index S&P 500 udrží support na 3 280, býci nemusejí panikařit. V případě prolomení této úrovně se otevírá prostor pro další výprodeje.
Podmínky na trhu byly do začátku září mimořádně překoupené, technologické tituly rostly bez ohledu na jakékoli fundamenty. Určitá normalizace cen je zdravá, řada akcií je ale stále (optikou "starých časů") extrémně drahá. Možná žijeme v nové éře, kdy tradiční ukazatele jako P/E budou běžně na úrovních, které v posledních desetiletích byly považované za extrémní.
Vzhledem k historicky špatné zářijové výkonnosti akcií a ke zdrojům volatility v podobě pandemie a blížících se prezidentských voleb v USA se zdá, že po letní párty je namístě větší opatrnost. Ceny akcií jsou stále dost vysoké na to, aby se mohly vzedmout další prodejní vlny, a stále ne dost nízké na to, aby se dalo hovořit o atraktivních nákupních příležitostech.
Andrej Rády a Josef Košťál pro portál FXstreet.cz