Zdá se tedy, že americký dolar není k zastavení. Píše se o překonání jeho 13letých maxim a predikují se parity nejenom na páru s eurem, ale dokonce i na páru s britskou librou. Situace připomíná loňský rok touto dobou, kdy se v očekávání jestřábí akce Fedu předpokládala další dvě, tři i čtyři zvýšení úrokových sazeb v následujícím roce. Jak celé toto nadšení vyprchalo, je zřejmé.
Meziroční změna hlavních měnových párů (%Year):
A kromě celkové býčí nálady na dolaru připomínají loňský konec listopadu také kotace dolarových měnových párů. Z pohledu na tabulku vidíme, že většina měnových párů se meziročně nepohnula o více než 3 %. Výjimku tvoří pouze britská libra (GBP/USD), kterou negativně zasáhl Brexit, stejně tak mexické peso (USD/MXN), které se nemůže srovnat s plány Donalda Trumpa.
Čína se kvůli náchylné domácí ekonomice snaží potichu svou měnu řízeně oslabovat, což se jí v tomto kontextu daří a jedinou měnou, která dokázala k americkému dolaru posílit, je i po velkých ztrátách posledních týdnů japonský jen, kde centrální banka nečekaně přestala uvolňovat měnovou politiku a záporné sazby poslala na „pouhých“ -0,10 %.
Samotný dolarový index připsal 1,7 %, takže nadšení z nového prezidenta doposud spíš mazalo ztráty, které americká měna nabrala v předchozích 11 měsících. Tabulka nám také říká, že plány budoucí Trumpovy administrativy na omezení dovozů z Číny a Mexika budou ještě velice těžké, protože obě země díky oslabení svých měn výrazně zlepšují konkurenceschopnost v zahraničním obchodě.
Vývoj amerického dolarového indexu:
Co se týče nejsledovanějšího měnového páru EUR/USD, tak tam se po delší době dostáváme zpět k dolní hranici pásma 1,0500 – 1,1500, ve kterém se kurz pohybuje už téměř celé dva roky. Uvidíme, jak se vyrovná s blížícím se silným supportem, od kterého se již několikrát odrazil. K proražení bude podle mého třeba podpora silně jestřábího Fedu v kombinaci s prodloužením kvantitativního uvolňování (QE) v eurozóně. Vzhledem k rostoucím inflačním očekáváním, dobré kondici evropské ekonomiky a slabšího eura však bude na Evropskou centrální banku (ECB) kladen malý tlak k pokračování ultra uvolněné měnové politiky. Možná se proto dočkáme opakování scénáře z loňského prosince, kdy ECB zastavila další propad eurodolaru.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Tradingeconomics.com, MT4