Při pohledu na predikce, které mluví o novém dlouhodobém rostoucím trendu EUR/USD, bychom však měli být opatrní, protože de facto pouze prodlužují krátkodobou křivku do budoucna. Nesmíme zapomenout, že jádrová inflace se v eurozóně stále drží jen lehce nad 1 % a Evropská centrální banka (ECB) tak s utahováním měnové politiky nebude prozatím nijak spěchat.
Na druhé straně rovnice pak především hraje roli to, že centrální bankéři z Washingtonu se nechystají tlumit růst úrokových sazeb v největší světové ekonomice a letos stále uvažují o dalších dvou zvýšeních. Dolar tak oslabuje, i když americká centrální banka (Fed) za ním stále stojí.
Vývoj pravděpodobnosti výše úrokových sazeb v USA implikované trhem pro červen 2017:
Podívejme se na vývoj pravděpodobnosti implikované trhem pro jednotlivé úrovně amerických úrokových sazeb pro červen 2017. Ani zpomalení ekonomiky USA na přelomu roku, ani vládní nestabilita spojená s kauzami nového amerického prezidenta neotřásla důvěrou finančních trhů v jestřábí přístup představitelů Fedu. Více než 80% šance na úrokový hike na příštím zasedání 14. června dává stále podporu americkému dolaru, protože úrokový diferenciál na páru s eurem už se pomalu blíží dvěma procentům.
Dlouhodobá držba long pozic na měnovém páru EUR/USD se tak může slušně prodražit, pokud by jeho kurz neprorazil velmi silnou rezistenci na 1,1500. Další přikupování eur v tomto rozpoložení trhů se proto zdá být zbytečně riskantní záležitostí, protože držitelé eur se aktuálně budou snažit spíše svoje zisky vybrat.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Marketpulse.com, Investing.com, Bloomberg, Chicago Mercantile Exchange