V situaci, kdy americká ekonomika šlape na plné obrátky a fundamentálně dostává stále nové impulsy pro růst, se to může zdá poněkud zvláštní. Slabší dolar zvyšuje cenu importu ropy a to zvyšuje samotnou cenu ropy. Stejná situace panuje na ostatních komoditních trzích, závislých na ceně amerického dolaru. Důsledky slábnoucího dolaru lze pozorovat i na měnových párech a akciovém trhu. Americké akciové indexy začátkem roku atakují historická maxima téměř každý druhý den. Může za to právě slabší dolar, který způsobuje „levnější“ americké akcie. Také téměř všechny měnové páry proti americkému dolaru od začátku roku posilují. Pozitivní situaci slábnoucího amerického dolaru a zároveň posilující české koruny mohou pozorovat také čeští spotřebitelé, kteří nyní mohou nakupovat zboží, letenky a další, za levnější americký dolar.
Slabý dolar však Američanům spíše ubližuje, než aby jim pomáhal. Způsobuje totiž růst cen spotřebního zboží, právě kvůli růstu ceny dopravy díky vyšším cenám ropy. Dále vytváří tlaky na FED, aby zvyšoval úrokové sazby rychleji. Ten plánuje i přesto zvýšit sazby během roku ještě několikrát. Otázkou bude, zda bude zvýšení sazeb již započítané v ceně dolaru a na jeho potenciálním růstu se to neprojeví tak výrazně. Američtí exportéři naopak slabší dolar vidí rádi, jelikož to činí jejich zboží více kompetitivní. Export však reprezentuje pouze 13% amerického HDP, zatímco spotřeba domácností téměř dvě třetiny HDP.
V situaci kdy americké výnosy rostou na několikaroční maxima a měly by tedy přivést nové investory, dolar stále ztrácí. Poslední pozitivní impuls pro dolar způsobil komentář prezidenta Trumpa v rozhovoru pro CNBC, kde uvedl, že dolar momentálně pouze stagnuje a v budoucnu bude posilovat a určitě chce vidět silnější dolar. Momentálně je situace taková, že se čeká právě projev Donalda Trumpa v kongresu, kde by se mohl mimo jiné zmínit i o slábnoucím dolaru. Pozornost investoři také soustředí na středeční zasedání FEDu.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA