Fundamentálně je Euro pod silným tlakem. Hlavním důvodem je špatná fiskální politika většiny zemí Eurozóny ( prakticky všech). Silnější země Eurozóny přečkají tuto smršť pravděpodobně bez úhony. (Pokud to jejich vlády politicky ustojí. Při katastrofické variantě - ohrožení Německa by návrat k DM byl jistý, bez ohledu na EU a solidaritu. Nedělejme si iluze, že taková varianta není v Německu připravena - i když zatím leží hluboko v trezoru.) U tzv. jižního křídla Eurozóny je situace jiná. Okolo Řecka už byly napsány stohy papíru. Ze strany představitelů EU, MMF, Řecka a představitelů ostatních států Eurozóny byly vyřčeny stovky vět. Mnohdy komických a protichůdných. (Nejdříve měla pomoci jen EU, potom měl vzniknout nějaký Euro fond, pomoc MMF v žádném případě, nakonec ano. Nejdříve se jednalo o 30 miliard, potom o 45 miliard, potom o 80 - 90 miliard, nakonec se dohodla 2.5. suma 110 miliard, hned následující den se objevila zpráva, že ani tato suma nebude stačit a bude potřeba 150 miliard. Včera se objevila zpráva, že Španělsko tajně vyjednává pomoc ve výši 260 - 280 miliard. Celkem je možné, že bude potřeba na záchranu postižených zemí částka cca 800 miliard.) Jak tedy někdo chce, aby tyto informace a výlevy zúčastněných politiků braly trhy vážně ? To je přece směšné. Trhy se zachovaly normálně, přestaly věřit v rychlá řešení a začaly vyprodávat akcie a EURO. Nyní se už nevěří ani ECB. Změna pravidel ECB při prijímání - nakupování dluhopisů a cenných papírů se sníženou bonitou, je alarmující. Co to je za banku, která takto hazarduje se svojí pověstí ? Já bych si do takové neodložil peníze ani na svačinu. Ostatně žádná kvalitní banka by si něco takového ani nesměla dovolit. Okamžitě by se stala nedůvěryhodnou a dostala se do hledáčku kontrolních orgánů bankovního dozoru. Když čtu výlevy šéfa ECB pana J. P. Tricheta v posledních týdnech, tak u mne hodně ztratil. Je zřejmé, že se stal velký problém - je ohrožena nezávislost ECB na politicích - je nyní v jejich přímém vlivu. To je největší průšvih jaký může u centrální banky nastat.
Než se dostatnu k možnému vývoji okolo páru EUR/USD a vlastně i k páru EUR/JPY, chtěl bych se ještě vrátit trochu v čase zpět. Napadá mne několik otázek. Kde byli zástupci kontrolních orgánů EU - naši slavní komisaři, když si země PIGS půjčovaly jako o závod a hlavně porušovaly tzv. Pakt stability ? Co dělaly zástupci ECB, co orgány Eurozóny ? Odpověď je jednoduchá, nedělali nic. Budovali Eurosocialismus a vymýšleli stupidní směrnice o zakřivenosti banánů, hrbolatosti mrkve, likvidaci žárovek a výrobě biopaliv atd. Vše k ničemu a většinou s následnou větší škodou než s užitkem. Ti stejní chytráci se nyní bijí v prsa, jak vyvedou EU a Eurozónu s průšvihu, který zde bobtnal minimálně už od roku 1990. Ukazují sebe sama jako hrdiny, vymýšlejí další regulace, nařízení, zákony a derou se na další posty ze kterých nás povedou ke světlým zítřkům. Trochu si při tom vzpomenu na slavné RVHP. Když už i jemu teklo do bot, tak se začal přesně takto reagovat. Kde jsou světlé zítřky pod vedením hochů z RVHP ? V p..... .
Myšlenka Evropské unie je dobrá, ale bohužel její provedení se vydalo špatným směrem. To, že za pomoci silnějších států Evropy se ti slabší měli stát konkurenčně schopnými a moderními státy, se nestalo. Plýtvání, šílená dotační politika, klientelismus, lobing a jakási demagogie diktovat podmínky všem bez ohledu na možnosti a zájmy jednotlivých států a národů, dobrou myšlenku vycházející z pravidel EHS z velké části zlikvidovalo. Zbylo torzo. Stará moudrost praví, když zabloudíš nebo ztratíš směr, vrať se zpět a vykroč znovu, po lepší cestě. To nyní EU musí udělat. Bohužel minimálně 10 let bylo ztraceno. Kolik času bude náprava nyní trvat záleží na vyřešení situace okolo států PIGS. Vzhledem k současným krokům okolo Řecka a vzhledem k rozbujelosti a neakceschopnosti byrokratů v EU ( jsou jich cca desítky tisíc) mám obavu, že náprava bude trvat dlouhé roky. Pokud se vůbec podaří a EURO přežije r. 2020.
Nyní v konec EURA nevěřím, to by musely být ohroženy i nejsilnější státy Eurozóny a i tak by se hledala cesta jak ozdravit EURO - např. vznikem jakého si "tvrdého jádra". Znamenalo by to asi patrně vznik tzv. dvourychlostní EU. Politického a hospodářského jádra EU. (Pokud by na tuto možnost Němci přistoupili. Pokud ano, bylo by to něco za něco. Větší pravomoci ? ) Jednalo by se o jakousi revoluci uvnitř EU. S jasnějšími a přísnějšími pravidly. Pokud by se ani to nepodařilo, byla by myšlenka EURA za současného stavu věcí dočasně opuštěna. Do té doby než by došlo k větší hospodářské a politické centralizaci v EU. Přesněji - než by došlo ke vzniku spojených států evropských. Zatím bude EURO pod střídavým tlakem. Postupného dosažení parity s USD není vůbec vyloučeno.
USD se vydal na sever a začíná být nyní dost překoupený. EUR/USD je na silném supportu a je dost přeprodaný. V nejbližších dnech proto očekávám u EUR/USD spíše pokusy o růstovou korekci. Hlavním spouštěčem korekce by mohlo být schválení pomoci Řecku parlamenty zemí Eurozóny (Parlament Francie už pomoc schválil.). Dalším impulsem by bylo schválení úsporných opatření parlamentem v Řecku (dle informací řecký parlament mimořádně jedná o úsporných opatřeních dnes). Vliv zprávy o nezaměstnanosti za duben v USA by také mohl v případě horšího výsledku krátkodobě oslabit USD. Velmi dobrou zprávou pro růst EURA by byla zpráva, že ostatní země PIGS nebudou v žádném případě pomoc potřebovat a tedy, že se problémy z Řecka do nich nepřelily. Takovou zprávy by bylo nejlepší kdyby vydal někdo důvěryhodný. Po provedení kontroly v těchto zemích. Dnes MMF vydal zprávu, že je velmi pravděpodobný přesun fiskálních a dluhových problémů i do Portugalska a možná i do Španělska či Irska. Z těchto důvodů bude mít případná růstová korekce v EUR/USD krátký a liknavý průběh. Pokud v případě dalších nagativních zpráv vůbec nastane.
Z výše uvedeného a dle TA vyplývají pro pár EUR/USD dvě základní dlouhodobé varianty :
1. velmi liknavá - volatilní růstová korekce v rámci vznikajícího trianglu - viz. graf W1 a následný propad z tohoto trianglu až k úrovni 1,000 .
2. malá korekce - volatilní a obnovení poklesu směrem k supportu na úrovni cca 1,2307 což je oblast = cca 50 % Fibonacciho - hlavní uptrend z měsíčního grafu. Zde odraz do dlouhodobějšího růstu ?!
Ať už se bude situace v měnových párech s EUR vyvíjet jakkoliv, vzhledem k volatilitě trhů budou žně pro tradery obchodující v grafech TF M 1 - M5 a M15 pokračovat ještě dlouhou dobu.
Tomas