V minulém článku jsme se podívali na trading z pohledu přílišného sebevědomí, které je v mnoha případech velmi destruktivní. Absence pokory se totiž v tradingu může obchodníkům velmi rychle vymstít. Rovněž jsme se zaměřili i na nutnost udržování emocionální rovnováhy na úrovni zdravého sebevědomí. Dnes budeme v tomto tématu pokračovat ovšem s tím rozdílem, že se podíváme na druhou stranu mince, jelikož se zaměříme na důsledky obchodní pasivity v okamžiku, kdy obchodník musí bezpodmínečně reagovat na to, co se na cenovém grafu děje. Zde totiž nemusí platit známé pořekadlo „kdo nic nedělá, nic nezkazí“.
Pasivita při exekuci
Menším zlem, co se týče obchodní pasivity, je neschopnost obchodníka vstupovat do trhu. V tomto případě se naplno projevuje ztráta sebedůvěry, o které jsme mluvili v minulém článku. Tato exekuční pasivita může vzniknout v okamžiku, kdy obchodník realizoval delší sérii ztrát, což je obvykle doprovázeno právě poklesem sebedůvěry, případně ztrátou důvěry ve svou obchodní strategii.
Velmi negativní efekt při exekuční pasivitě nastává v okamžiku, kdy obchodník pozoruje cenové grafy a při obchodní příležitosti nebo při svém vstupním patternu nevstoupí do obchodu. „Náhoda“ zde může způsobit to, že obchod by byl ziskový, ovšem obchodník se obchodu kvůli své pasivitě nezúčastnil.
Následně obchodník přepíná do agresivního módu a další obchod, který již nebývá na 100 % podle obchodní strategie, mu přinese ztrátu. Právě emoční výkyv vzniklý neopodstatněnou pasivitou v první obchodní příležitosti zapříčiní ztrátový obchod a další následný emoční výkyv. Celá situace se ztrátou sebedůvěry se tak dál prohlubuje.
Pasivita při řízení obchodu
V případě pasivního řízení obchodu je potřeba, aby si obchodník ujasnil, zda je pasivní přístup k řízení součástí jeho obchodní strategie, nebo zda se jedná opět pouze o psychický blok. Pokud je obchodní strategie založena na pasivním řízení obchodu a klade důraz především na exekuci, pak je vše v pořádku a pasivní řízení je nezbytností. Ovšem pokud obchodník počítá s tím, že bude obchod řídit, ale vzhledem k emočnímu výkyvu toho není schopen, tak to je již jiná písnička.
Tuto pasivitu může způsobit buď strach, kdy se obchodník obává zasažení plného stop lossu, a tak neredukuje riziko, nebo chamtivost, kdy si obchodník nevybere zisk ze svého obchodu na logické cenové úrovni a věří tomu, že trh bude zisk ještě navyšovat nad rámec obchodního plánu.
Výše popsané situace mají samozřejmě negativní povahu, ale do pasivního řízení obchodu může vstoupit ještě jedna proměnná. Jedná se o mezeru ve vzdělání, kdy obchodník zkrátka neví, jakým způsobem řídit obchodní pozici, a tak sáhne k nejjednoduššímu řešení, což je pasivní pozorování vývoje obchodu. To v mnoha případech může být nežádoucí, protože rezignování na řízení rizika je při tradingu cesta ke spálení obchodního účtu.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass