Index VIX, který měří očekávanou volatilitu amerických akcií, se tak dočkal krátkodobého trendu, ve kterém poklesl 8 dní v řadě. Tento indikátor, přezdívaný index strachu, se vrátil k 15 bodům, což z historického pohledu značí „dobré časy“. Nejdelší rally na amerických akciích nastávají právě při nízkých hodnotách indexu VIX. Fundamentálně pro zhodnocení akcií hovoří jak silné výsledky za třetí kvartál u blue-chips společností napříč odvětvími, tak i zmiňovaný holubičí výhled měnové politiky americké centrální banky (Fed).
Vývoj indexu VIX za posledních 6 měsíců:
Vývoj akciového indexu S&P 500 po 8denním poklesu indexu VIX:
Z historického hlediska se akciím po 8denním poklesu indexu VIX dařilo, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého pohledu. Tabulka výše ukazuje předchozí takové situace za posledních 25 let (od roku 1990 do 2015). To tedy znamená, že 8denní pokles indexu VIX je historicky poměrně vzácný, od roku 1990 se vyskytuje pouze 13krát a index S&P 500 se po tomto jevu obvykle vydává za novým růstem.
Zdá se, že podhoubí pozitivního sentimentu i nadále nabírá na síle a může tlačit spolu se sezónními faktory (Santa Claus rally) v následujících měsících akcie výše. Tento scénář ale předpokládá hladké přistání americké ekonomiky a absenci finančních i politických černých labutí.
Vývoj indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, forex.com