V minulém týdnu jsme byli svědky více než 3% poklesu na S&P 500 a NASDAQ se předvedl ještě více a šel níže až o 3,5 %. Momentálně přitom nemůžeme vyloučit ani další pokračování tohoto poklesu, protože kromě silného amerického dolaru a rostoucích výnosů z amerických vládních dluhopisů tu stále jsou obavy z ekonomického zpomalování Číny.
Fundamentální analýza
V minulém týdnu byla pozornost všech traderů, analytiků a investorů upřena na zasedání amerického Fedu, který podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny na 5,50 %. Komentář šéfa Fedu byl ale poměrně jestřábí a nevyloučil ani to, že do konce roku 2023 dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Důvod je jasný: inflační cíl 2 % je stále poměrně daleko.
Výsledkem je výrazné posilování amerického dolaru a růst výnosů na amerických dluhopisech. Na 10letých dluhopisech dosáhl výnos v tomto týdnu více než 4,5 %, což je nejvyšší hodnota od října 2007. Tento růst znamená nárůst nákladů na financování dluhu amerických firem, takže logicky to vedlo k poklesu akciových indexů.
Zároveň se opět recyklovaly zprávy o zadrhnutém realitním sektoru v Číně a několik investičních bank v minulých týdnech snížilo výhled růstu čínského HDP. Toto všechno společně s rostoucími cenami ropy, o kterých jsme psali v minulém článku, podporuje aktuálně medvědí sentiment.
Technická analýza
Protože se americké ekonomice nadále daří lépe než většině světa, tak je jasné, proč americký dolar tak posiluje. Z pohledu technické analýzy prorazil USD index rezistenci na 105.60 a aktuálně se pohybuje u psychologicky významné hladiny 106.00.
Graf č.1: Dolarový index na denním časovém rámci
Další významná rezistence je pak u hladiny 107.20, psychologicky důležitá pak je hodnota 108.00, u které vidíme i cenový výběžek (swing).
Pokud jde o euro, tak se zdá, že Evropská centrální banka si není jistá svými dalšími kroky a členové Evropské centrální banky vyjádřili určité obavy z možnosti dalšího zvýšení úrokových sazeb. V důsledku toho měnový pár EUR/USD prohloubil své ztráty a dostal se až pod úroveň 1,06.
Graf č.2: EURUSD na D1 časovém rámci
Dosáhl tak nejnižšího bodu od poloviny března, a to v návaznosti na zveřejnění neuspokojivých údajů o indexu PMI a možnosti, že by Evropská centrální banka mohla zastavit zvyšování úrokových sazeb. Významný support je na hodnotě 1.05.
Podívejme se ještě na americký akciový index SP500. Na grafu indexu vidíme, že cena prorazila support v pásmu 4 337 – 4 362 a otestovala hodnotu 4 300. To je klíčová psychologická hranice. Pokud dojde k jejímu proražení trh by mohl směřovat teoreticky až k hodnotě 4 190 – 4 200, kde je nejbližší silný support.
Graf č.3: Index SP500 na D1 časovém rámci
Aktuálně se tedy na indexu projevuje medvědí nálada a při aktuální síle amerického dolaru a rostoucích výnosů amerických dluhopisů, se pravděpodobně nebude měnit v horizontu následujících dnů či týdnů.
Tento týden je ale konec čtvrtletí a velcí hráči budou uzavírat své pozice, aby si mohli splnit stanovené cíle. Ti samozřejmě nechtějí dopustit, aby končili čtvrtletí ve ztrátě. Takže tento týden možná na trhu uvidíme vyšší obchodované objemy a nečekaný vývoj.
S těmi vám může obchodní metoda Market Profile, která do hloubky zkoumá rozložení objednávek na trhu. Díky tomu dokáže obchodníkům poradit, kde očekávat významné úrovně supportů či rezistencí. Zařadit tuto metodu do svého arzenálu přitom není nic složitého, stačí si přečíst ebook od Purple Trading.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.