Jeden z prvních indikátorů, před které jsem byl v polovině roku 2017 hozen, byl právě RSI. Naivně jsem předpokládal, že magická linka na grafu od 0 do 100 odpoví na to, kdy vlastně mám aktivum prodat a kdy koupit. Tak tomu ale samozřejmě není. Podívejme se první na to, jak vůbec funguje
Co je RSI? Jak funguje a co zobrazuje?
Relative Strength Index představil v roce 1978 Welles Wilder. Jde o oscilátor, který na stupnici od 0 do 100 ukazuje vztah mezi červenými a zelenými svícemi za dané období.
Pro rychlé představení výpočtu se mi jen těžko hledají dobře stravitelná slova, proto si ho dovolím ukázat v bodech.
1. Spočítejte počet zelených a červených svící za dané období (nejčastěji 14) a rozdělte je na dvě pomyslné hromad.
2. Spočítejte průměr pomyslné zelené a červené hromádky (jednoduché SMA či EMA).
3. Vydělte průměr zelené hromádky průměrem červené hromádky.
4. 100 – 100 / ( 1 + VÝSLEDEK BODU 3, zvaný RS).
Stejně jako u téměř všech ostatních technických indikátorů záleží reaktivnost grafu mimo jiné právě na počtu svící, které se pro výpočet využijí. Při využití dvojice různých počtů svící pro výpočet RSI vznikne „rychlejší“ a „pomalejší“ graf. Jejich protnutí může znamenat signál.
Jak se orientovat při užívání dvou RSI k tvorbě signálů
Je potřeba odpovědět na to, jak dlouhé má každé z období být. Osobně je mi nejbližší využití RSI (6) a RSI (15) nebo RSI (14) a RSI (22). Nicméně tyto čísla jsem hodil pouze jako své příklady z obchodování kryptoměn. Obecný konsensus protentokrát neexistuje.
Pokud i přesto toužíte po méně abstraktním textu, vypsal jsem několik nejoblíbenějších vstupů z mé rešerše.
Rychlejší RSI
Při rešerši jsem narazil případy použití už čtyř svící. Ač to zní kuriózně, takto krátké období se někdy využívají při analýze grafů s dlouhými periodami – 1 týden a výš.
Naopak využití čtyř svící je příliš málo v případě minutových nebo hodinových grafů. Při takové analýze naopak dáváme období vyšší, až 14 svící. Mějme nicméně na paměti, že naše pomalejší RSI bude muset mít období ještě o něco delší.
Čím menší je období při výpočtu RSI, tím více působí graf seismologickým vzezřením a tím více dává signálů vůči pomalejšímu RSI.
Oblíbené vstupy: 5, 6, 9
Pomalejší RSI
Mojí osobní železnou košilí je nevolit na pozici pomalejšího RSI období 14 period. Delší období při nastavení RSI povede k hladší linii, která dá více příležitostí kratšímu období pro vytvoření signálu.
Ač to může svádět k analogii s SMA nebo EMA, mějte ti noví z vás na paměti, že indikátor RSI funguje naprosto na jiném principu. Využívat tak například RSI (50) nebo RSI (200) je absurdní snad na každé délce periody.
Oblíbené vstupy: 14, 21, 24
Návod pro překrytí signálů v MT4/MT5
Člověk by se divil, ale podobnou otázku mělo na YouTube přes 50 tisíc lidí.
Krok 1
Při spuštění platformy zmačkněte na klávesnici zkratku Ctrl + N.
Krok 2
V nástroji „Navigátor“ rozbalte indikátory a následně oscilátory, kde vyberete Relative Strength Index.
Krok 3
Za stálého držení myši indikátor přetahujte do pole grafu a následně nastavte hodnoty.
Krok 4
Znovu přetáhněte indikátor, ale tentokrát ho pusťte místo grafu do políčka s již vytvořeným RSI. POZOR! Nezapomeňte si zvolit rozdílnou barvu.
Výsledek by měl vypadat zhruba takto:
Slovo závěrem
Trošku jsem se odchýlil od v pátek načrtnutého záměru prezentovat svoji vlastní strategii. Místo toho jsem nakousl problematiku rozdílného nastavení RSI. Doufám, že mi to Vážený čtenář odpustí. Ač se tento text záměrně vyhýbá přesným číslům, tak budu rád nastavení a využití diskutovat v komentářích pod tímto článkem.
Jiří Makovský