Cenové stropy na paliva nebo potraviny se ukázaly dočasným nefunkčním řešením, v únoru vzrostly spotřebitelské ceny v Maďarsku o 25,8 % ve srovnání s 8,5 % v eurozóně. Jaký dopad bude mít tento vývoj pro měnový pár EUR/HUF?
Porovnání meziroční spotřebitelské inflace v zemích EU:
Maďarský forint si svou hodnotu na páru s eurem stále relativně drží a podobně jako česká koruna zůstává až překvapivě silný. Důvodem bude částečně vysoká hlavní úroková sazba ve výši 13,00 %, která působí jako pobídka pro krátkodobý kapitál, aby byl dočasně zaparkovaný v Budapešti. Ovšem jen do chvíle, kdy se sentiment obrátí a obchodníci tento „carry trade“ rázem ukončí.
Záblesk takového výprodeje jsme viděli v posledních týdnech v rámci problémů bank v USA a ve Švýcarsku, kvůli kterým forint odepsal v rámci dnů 7-8 %. Maďarsko nemá (ve srovnání s Českem) dostatek devizových rezerv, aby mohlo tento prudký odliv krátkodobého kapitálu kompenzovat.
Jakákoliv změna nálad na trzích směrem k horšímu tak bude forint bolet. A to zvlášť v případě, kdy schodek maďarského běžného účtu dosahuje 7 % HDP. Pokles cen dovážených energií sice tuto bilanci zlepší, stále ale zůstane v dohledné době hluboce v záporu.
Vývoj měnového páru EUR/HUF (denní graf – D1):
Situaci by mohla zachránit maďarská národní banka (MNB), pokud by dále zvýšila úrokové sazby. Zchlazení poptávky a růst nezaměstnanosti je totiž nyní snad jediným lékem na maďarskou mzdově-inflační spirálu. Ani tak ale není aktuální kurz forintu dlouhodobě udržitelný a měnový pár EUR/HUF bude muset jít pro zachování vnější rovnováhy výše. Mzdy totiž rostou meziročně již o 18 % a konkurenceschopnost místních exportérů se rychle snižuje.
Jenže vláda premiéra Orbána nechce zchlazení poptávky a s tím související recesi. Hraje s trhy podobnou hru jako turecký prezident Erdogan. Vyšší úroky kompenzuje domácnostem i malým podnikům zastropováním na hladině cca 7-8 % p.a oproti tržním 16 %. Měnová politika tak nemůže fungovat účinně a výsledkem je další zadlužování vlády, domácností i podniků, které financuje už zmíněný krátkodobý zahraniční kapitál.
Není divu, že agentura Fitch revidovala výhled maďarského ratingu BBB na negativní. V případě poklesu ratingu na BB by se maďarské dluhopisy dostaly z investičního do spekulativního pásma a zástup investičních fondů by se jich musel kvůli svým stanovám zbavit. To by byla pro forint katastrofa a také budíček pro orbánovu vládu, aby s dotacemi na dluh přestala.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Reuters, tradingeconomics.com, Eurostat