Z fundamentální stránky je na tom švýcarský frank stále dobře. Inflace se pohybuje kolem nuly a reálně tak zvyšuje hodnotu franku k ostatním měnám. Hospodářství expanduje a přebytek běžného účtu dále roste i přes silnou měnu a slabou poptávku v eurozóně. Není divu, že se Švýcarsko umístilo na 1. místě v žebříčku konkurenceschopnosti sestavovaném Světovým ekonomickým fórem, když i přes tyto překážky dokáže zvyšovat exporty.
Vývoj švýcarského běžného účtu, čtvrtletně v mil. CHF:
Z reálného pohledu na měnové trhy, kde jsou hráčem číslo jedna centrální banky, se ale zdá být vhodný čas na prodej franku (long EUR/CHF). Základním předpokladem je slib švýcarské národní banky (SNB), že nenechá měnový pár EUR/CHF spadnout pod 1,2000. Kdykoliv se pak této hranici frank přiblíží, jde o sázku na jistotu, protože SNB svým slibem nabízí traderům stop-loss zdarma.
A to je právě situace posledních dnů, kdy se EUR/CHF dostal až k silnému supportu 1,2220 a nadále se nachází na atraktivních úrovních. Důvodem pro long EUR/CHF jsou také úrokové sazby obou měn – byť jsou v eurozóně sazby jen o několik desetin procenta výše než ve Švýcarsku, při vysoké páce a delší držbě pozice již dokážou naakumulované kladné swapové body vytvořit slušný profit. Výhledově můžeme počítat spíše s rozšířením tohoto úrokového diferenciálu, což by dále zvýšilo ziskovost pozice.
Aktuální nadhodnocení švýcarského můžeme navíc připisovat i pohybu eura k ostatním měnám. Zatímco obecně v časech sílícího eura frank slábne a posílá EUR/CHF výše, čímž CHF kompenzuje posílení eura k ostatním měnám, v poslední době se děje pravý opak a švýcarský frank posiluje napříč měnovým spektrem i přes rostoucí eurodolar. To mluví ve prospěch korekce v následujících dnech či týdnech. (V grafu jsou modře vyznačeny úrovně, na kterých bylo výhodné tento pár nakoupit.)
Vývoj měnového páru EUR/CHF (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz