Ropa je hlavním vývozním artiklem Kanady a eurozóna ji naopak ve velkých množstvích dováží. Volatilita v ceně ropy dokáže odčerpat z jedné ekonomiky do druhé částky v miliardách dolarů měsíčně, na vývoj měnového kurzu EUR/CAD má proto výrazný vliv.
Krach ropného trhu s přicházející pandemií v březnu proto znamenal oslabení kanadského dolaru o vyšší jednotky procent. Nižší inkaso za vývoz umocňuje i vynucené odstávky v těžbě a drastické snížení investic v těžebním odvětví, které se zatím příliš nezotavilo (viz graf).
Meziroční růst těžebního průmyslu v Kanadě:
Pozitivní pro kanadský dolar je ale relativně zvládnutá pandemie, kde nové případy přibývají o cca 6000 denně, což je po přepočtu na obyvatele výrazně lepší výsledek než v USA nebo v eurozóně. Maloobchodní tržby tak mohou růst meziročně o nižší jednotky procent a „druhý lockdown“ by měl mít na kanadskou ekonomiku jen mírné dopady. Zvlášť když cena ropy se v posledních týdnech dostává výše.
Dalším faktorem ve prospěch kanadského dolaru je předpokládané zvolení Joe Bidena americkým prezidentem. Biden se totiž distancoval od obchodních bariér vůči tradičním spojencům, které prosazoval prezident Trump. A z tohoto přístupu by více měla profitovat Kanada než eurozóna, a to kvůli závislosti Kanady na vývozech do Spojených států.
Je proto až překvapením, že měnový pár EUR/CAD nesmazal větší část ztrát ze začátku roku. Především pak v posledních týdnech, které pro Evropu nevyznívají příliš pozitivně. Rizika jsou proto dle mého pohledu vychýlena směrem pro pokles eura vůči kanadskému dolaru, zvlášť pokud se země OPEC+ dohodnou na dalším omezení těžby ropy a její cena se stabilizuje v blízkosti 50 USD za barel.
Vývoj měnového páru EUR/CAD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters