Máte pravdu, nebo peníze?
Dnešní článek se zabývá dalším tématem z oblasti money managementu a psychologie, které je pro obchodníky na finančních trzích velmi důležité, zejména pokud za sebou ještě nemají dostatečné množství ziskových obchodů a myšlení v pravděpodobnostech jim zatím nepřešlo do krve. Jak je to s naší přirozenou touhou mít při obchodování pravdu a jak to souvisí s vyděláváním peněz v tradingu? A jak často se nám musí povést „mít pravdu“ ohledně budoucího vývoje na trhu, abychom docílili zisků? To bude naše dnešní téma.
Chcete mít pravdu, nebo vydělávat peníze?
Když začínáme s tradingem, přirozeně se díky naší předchozí výchově i kariéře snažíme mít při sledování trhu a jeho budoucího chování pravdu. Je to tak přeci přirozené, vyžadovalo se to od nás ve škole i v zaměstnání. Udělat chybu je přeci špatné a obvykle potom přichází trest. Je tedy třeba uvědomovat si tento hluboce zakořeněný vzor našeho myšlení a pozorně sledovat, jak moc je pro vás důležité mít pravdu co do odhadu vývoje vašich obchodů.
Když z deseti obchodů dokážete odhadnout správně osm, budete spokojeni? A jak se vám bude líbit, když budete mít pravdu jen pětkrát? Nebo dokonce jen dvakrát? Kde je hranice, pod kterou už nedokážete jít?
Každému z nás to může připadat jako veledůležitá otázka, na které závisí náš úspěch, ale při pohledu s odstupem zjistíme, že to zdaleka tak důležité není.
Jak se tedy dají na finančních trzích vydělávat peníze?
Asi vám hlavou proběhla nějaká otázka jako “Abych vydělal peníze, musím přeci mít pravdu v co nejvíce případech. Jak můžete říct, že to není důležité?! ?
Na finančních trzích to je prostě tak, že vydělávání peněz nesouvisí přímo s tím, zda máme vždy pravdu nebo ne. Jinými slovy peníze se dají vydělávat i bez toho, abychom stále museli „mít pravdu“.
RRR je to, co nás zajímá!
Existuje tzv. poměr zisku k riziku, anglicky „reward-to-risk ratio“, zkráceně RRR.
Vezměte si teoretický případ, kdy jsme třeba v rámci nějakého období provedli 100 obchodů a z nich jsme se v celých osmdesáti procentech zmýlili, takže skončily se ztrátou. Když jsme si provedli propočty, došli jsme k tomu, že průměrná ztráta na každý takový obchod byla třeba 100 USD. Na první pohled to tedy vypadá, že jsme byli velmi špatnými tradery, protože jsme prodělali 80 x 100 USD, tedy celých 8.000 dolarů!
Potud to tedy nevypadá moc dobře. Nicméně při dalším rozboru zjistíme, že naše obchody docílily docela dobrého poměru RRR. Každý náš ziskový obchod vydělal v průměru 500 USD. Ve výsledku jsme tedy vydělali na ziskových obchodech 10.000 USD (20 x 500 USD). Na všech ztrátových obchodech jsme ztratili 8.000 USD. Hodnocené období ale i přesto skončilo v celkovém zisku 2.000 USD, přestože jsme „měli pravdu“ pouze ve 20 % případů.
Mít vždy pravdu nemusí znamenat zisk
Podívejme se nyní na opačný scénář. Co kdybychom měli pravdu v celých osmdesáti procentech případů? Nebylo by to podstatně lepší? Řekněme, že jsme takového stavu docílili tím, že jsme každý takový obchod uzavřeli „pro jistotu“ hned poté, co se dostal pár pipů do zisku.
U ztrátových obchodů jsme naopak čekali mnohem déle, protože se nám nechtělo odejít z nich se ztrátou. Našich 80 ziskových obchodů skončilo průměrně se ziskem 50 USD. Ztrátové obchody jsme drželi co nejdéle a teprve když došly až ke ztrátě 500 USD, jsme je ukončili.
Jak dopadlo naše období v tomto případě? Vydělali jsme v 80 % obchodů a celkem jsme utržili 4.000 USD. Nicméně naše ztráty se nasčítaly na 10.000 USD, a skončili jsme tedy s celkovou ztrátou 6.000 USD.
Z tohoto jednoduchého příkladu vidíme, že bychom se neměli zaměřovat na to „mít pravdu“, ale že musíme brát v úvahu očekávaný průměrný zisk z každého obchodu, anglicky „expectancy“.
Očekávaný zisk je jedním z nejdůležitějších parametrů každé obchodní strategie v tradingu. Většina traderů se však stále zaměřuje na zisk z každého jednotlivého obchodu, a nebere v úvahu tento parametr.
Vypočtěte si očekávaný zisk pro svou strategii
Očekávaný zisk je v podstatě částka, kterou můžete vydělat nebo ztratit na každý obchod. Výpočet je jednoduchý:
Očekávaný zisk = (průměrný zisk X pravděpodobnost zisku) – (průměrná ztráta X pravděpodobnost ztráty)
Výsledek dostaneme v dolarech, pokud zisky a ztráty udáváme v této měně, případně v pips, pokud se rozhodneme počítat se zisky a ztrátami v pips.
Příklad výpočtu z praxe
Ilustrujme si to vše na příkladu z praxe. Výpočet provedeme s údaji v dolarech a můžeme využít statistiku z obchodní platformy. Dejme tomu, že máme 40% ziskovost obchodů a tím pádem 60 % obchodů ztrátových. V případě úspěšných obchodů však máme průměrný zisk 300 USD. Průměrná ztráta našich nevydařených obchodů činí 120 USD.
Očekávaný zisk = (průměrný zisk 300 USD x 40 % ziskových obchodů) – (průměrná ztráta 120 USD x 60 % ztrátových obchodů) = 120 USD – 72 USD = 48 USD.
Z tohoto výpočtu vidíme, že statisticky můžeme očekávat zisk 48 USD na každý obchod, který otevřeme podle pravidel naší obchodní strategie. Takže například po 50 obchodech, bychom měli být v celkovém zisku 2.400 USD (50 x 48 USD) a jde tedy o ziskovou strategii.
Jak by vypadal výsledek v případě jiných čísel? Podívejme se na další příklad, kdy trader „má pravdu“ častěji, ale nechává své ztrátové obchody otevřené déle, aby „zvýšil šanci“ na to, že se obrátí v jeho prospěch.
Očekávaný zisk = (průměrný zisk 120 USD x 60 % ziskových obchodů) – (průměrná ztráta 250 USD x 40 % ztrátových obchodů) = 72 USD – 100 USD = -28 USD.
V tomto případě, který na první pohled vypadal docela dobře, se náš očekávaný zisk změnil na ztrátu 28 USD z každého obchodu. Tato strategie by tedy pomalu ale jistě mířila ke ztrátě našeho obchodního účtu.
Poučení na závěr
Ukázali jsme si, jak relativní je na finančním trhu to, když „máme pravdu“, a jak se dá vydělávat pravidelně pozitivní částky, i když „pravdu nemáme“. Nenechte se tedy zmást tím, že mít pravdu co nejčastěji je zárukou trvalé ziskovosti, a zaměřte se na to, abyste dokázali myslet jinak, než je zvykem v ostatních oblastech našeho života. Znovu jsme si připomněli, že naše psychologická výbava a způsob myšlení, se kterým jsme mohli být úspěšní v jiných oblastech práce a podnikání, v tradingu nemusí fungovat. Pro úspěch v tradingu je tedy třeba nejen se hodně učit, ale také se odnaučovat způsoby myšlení, které nám zde nemohou přinést úspěch.
Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Kognitivní trénink profesionálních obchodníků
Trading je komplexní odvětví investiční činnosti, ve kterém je potřeba ovládnout technické znalosti finančních trhů, pochopit matematické a sociologické metriky a v neposlední řadě řídit vlastní psychologii. V dnešním článku si představíme metodu, která je využívána především ve vrcholovém sportu a mnoha způsoby rozvíjí mentální a psychické schopnosti člověka. -
Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 1.)
Dnešním článkem začne nový a myslím si, že velmi zajímavý seriál o tom kolik lze realisticky dlouhodobě vydělávat na finančních trzích. Podíváme se na toto téma velmi detailně, prozkoumáme všechny dostupné oficiální statisticky, výsledky investičních fondů, profesionálních traderů či takzvaných strategy providerů. Věřím, že takovýto seriál bude velkým přínosem, protože nic podobného na internetu v takové formě není a bude to tak velmi unikátní co se týče rozsahu témat, statistik a zpracování dat. -
Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 2.)
Dnešním článkem budeme pokračovat v novém seriálu o tom, kolik lze realisticky dlouhodobě vydělávat na finančních trzích. Ve druhém dílu se společně podíváme na investiční fondy. -
Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 3.)
Tímto článkem budeme pokračovat v našem seriálu o tom, kolik lze realisticky dlouhodobě vydělávat na finančních trzích. Ve třetím dílu se společně podíváme na další účastníky tradingového světa – na takzvané Commodity Trading Advisor (CTA). -
Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 4.)
V článku se zaměříme na to, kolik procent zhodnocení kapitálu lze dlouhodobě dosáhnout u automatických obchodních systémů (AOS), nebo chcete-li robotů, či algoritmického obchodování a jim podobné. Prostě obchodování, kde vše jede podle počítačového kódu a člověk víceméně rozhoduje jen o zapnutí a vypnutí AOS. -
Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 5.)
Pátým článkem budeme dnes pokračovat v našem seriálu o tom, kolik lze realisticky dlouhodobě vydělávat na finančních trzích. V tomto dílu se společně podíváme na poskytovatele signálů/strategií (strategy provider), někdy známými pod pojmem social trading. -
Kolik lze dlouhodobě vydělávat na finančních trzích (část 6.)
Dnešním článkem zakončíme tento seriál o tom, kolik lze realisticky dlouhodobě vydělávat na finančních trzích. V závěrečném dílu si shrneme celý tento seriál a odpovíme si na hlavní otázku tohoto seriálu. -
Konzistencia – "kľúč" k úspechu
„V skutočnosti existuje iba obmedzené množstvo reakcií, vedúcich k neúspechu. Ich rozpoznaním sa môžeme efektívne vyhnúť zopakovaniu chýb, bez straty akéhokoľvek času.“ (Mark Douglas – „Disciplinovaný trader“). -
K úspěšnému tradingu krok za krokem
Na jednom zahraničním serveru jsem objevil zajímavé informace o tom, jak vypadají kroky běžného tradera k úspěchu. Mohou jistě existovat výjimky, lidé s přirozeným talentem, kteří brzy začali na forexu vydělávat pravidelně peníze, ale je pravděpodobné, že většina z nás nemůže ve vývoji většinu kroků přeskočit. Podívejme se tedy na to, jak taková cesta k úspěchu, pokud na ní ovšem vytrváme, obvykle vypadá. -
Lze dosahovat 30% měsíčního zhodnocení kapitálu?
Pod mým nedávno publikovaným článkem, který se věnoval intradennímu tradingu a jeho přirovnání k obchodnické lize mistrů, se rozvedla poměrně zajímavá diskuze, která mě vedla k napsání pokračování. Opravdu je 30% měsíční zhodnocení kapitálu nemožné nebo příliš nereálné? -
Myšlení v pravděpodobnostech
Začínající obchodníci dělají mnoho chyb. Není to nic neobvyklého v začátku obchodní kariéry, obchodování je zpočátku urputný boj. Důležité je však chyby v dalších a dalších obchodech neopakovat. Jednou z největších chyb obchodníků je způsob vyhodnocení obchodního signálu. Čekají na tzv. AAA setup, tedy „dokonalý“ signál, na který čekají například několik dní bez realizovaného obchodu. -
Najděte to pravé RRR, které bude pracovat pro vás
Legendární obchodník George Soros často tvrdí, že nejde o to, zda máte pravdu, nebo ne, důležité je, kolik peněz vyděláte, když pravdu máte a kolik ztratíte, když ji nemáte. Tím se dostáváme k tématu dnešního vzdělávacího článku, ve kterém se budeme věnovat tomu, co George Soros říká - tedy správnému nastavení potenciálního zisku vůči riziku na obchod (Risk Reward Ratio - RRR), které by mělo pracovat pro vás. -
Naučte se ovládnout strach z tradingu
Než se dostaneme k dnešnímu tématu, dovolte nám představit autora nového seriálu o psychologii obchodování. Rande Howell pomáhá traderům vybudovat špičkovou psychickou výkonnost. Je licencovaným terapeutem a také koučem. Jeho práce vychází z ovládání emocí, vědomého chování a Jungovských archetypů aplikovaných na trading. Má klinické vzdělání ve výcviku lidí k zvládání emocí a transformaci sebeomezujících přesvědčení na produktivní stav mysli. -
Naučte se zvládat očekávání v tradingu
V dnešním článku o psychologii se podíváme na zajímavé téma, kterým je očekávání v tradingu. Každý z nás má očekávání asi trochu odlišné, nicméně základní principy a zákonitosti jsou si podobné a lze vycházet se stejných pouček a tipů. Věřím, že právě zamyšlení se nad naším vlastním očekáváním nám může přinést nejen lepší výsledky, ale také výrazně lepší pocit z vykonané práce. -
Naučte se zvládat strach z promeškaní zisku
Jednou z nejvážnějších věcí na cestě tradera k trvalé ziskovosti a pravidelnému příjmu je úkol naučit se, jak ovládnout své přirozené emoce, jakmile jsme v obchodě, tj. když se riziko stává reálným a hmatatelným. A zde se nedostatek pochopení emocí a myšlení tradera stane bariérou bránící mu v růstu. Trader, který necvičil svou mysl pro práci v takovém emocemi nabitém prostředí, má silnou tendenci být zaskočen strachem. Strach paralyzuje jasné myšlení a nutí ho vybrat si zisk HNED TEĎ a neriskovat, že by se mohl vypařit, pokud bude ještě dál čekat, jak se obchod vyvine. To se děje bez ohledu na to, co mu diktují pravidla jeho obchodního plánu (když se ovšem nachází v logickém stavu mysli) ohledně výstupu z obchodu a vybírání zisku. -
Nechte zisky běžet: Staňte se svým obchodním koučem
Z reakcí mnoha lidí vím, jak je obtížné stát se svým vlastním trenérem. Pojďme se zabývat problémem, který je v obchodování velmi častý: těžkosti s ponecháním ziskových obchodů. -
Nejčastější emoce v obchodování
Psychologie obchodování je jedním z nejtěžších, avšak zároveň velmi podceňovaným prvkem při obchodování. Nezáleží na tom, zda obchodujeme za účelem přivýdělku, zhodnocení kapitálu nebo na plný úvazek. Existuje mnoho knih, webových stránek a diskuzí ohledně psychologie, ale jen málo z toho je zaměřeno na specifický okruh psychologie obchodování, zejména pro krátkodobé obchodníky. -
Nejlepší způsob jak začít obchodovat?
Jeden z mých studentů mi nedávno položil tuto otázku. Odpověď na ni ale není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Pokusím se popsat proces, ve kterém obchodníci (a profesionálové z jiných oblastí) rozvíjení své odborné znalosti. -
Největší chyby, které stojí obchodníky peníze
Pokud jste obchodník na finančních trzích, je velmi pravděpodobné, že jste udělali několik chyb během své obchodní kariéry. Ať už se chyby týkají porušení obchodního plánu, chybného vyhodnocení situace nebo třeba chybně zvolené velikosti pozice, občas nějaká ta chyba přijde. Hlavním úkolem je umět zpětně chyby zanalyzovat a poučit se z nich. Tím se staneme zase o něco lepším obchodníkem a dokážeme chybám předejít. V tomto článku se zaměříme na největší chyby, které obchodníci dělají. -
Největší lekce z psychologie na forexu
Dnešní článek pojednává o psychologii trochu netradičně. Podíváme se totiž na několik psychologických aspektů, které přináší dlouhodobé zkušenosti na forexovém trhu. Často se jedná o tvrdě získané zkušenosti z obchodování, které učinil nejeden forexový obchodník.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |