Její exporty jsou totiž výrazně menší než importy, což snižuje možnost ostatních zemí oplatit stejnou kartou. Vývozy zboží z USA navíc tvoří pouze 8 % HDP a skládají se především z primárních komodit, jako jsou energie a zemědělské produkty, na něž se cla standardně neuvalují, protože by snížily konkurenceschopnost místního průmyslu a zvedly politicky citlivé ceny potravin.
Donalda Trumpa tedy cla baví a využívá jich. Posledním obětním beránkem se stalo Mexiko, které je v tomto ohledu velice zranitelné, protože vývozy jen do USA tvoří přes 30 % mexického HDP. A Trump se tímto nátlakem snaží vyřešit zejména u svých voličů silně rezonující téma, kterým je ilegální imigrace na jižní hranici Spojených států.
Vývoj měnového páru USD/MXN (4hodinový graf – H4):
Jestli se tímto přístupem dosáhne v otázce nějakého pokroku, už nás z pohledu finančních trhů zajímat nemusí. Dopad na kurz mexického pesa byl ale během páteční seance drtivý, když ztratilo oproti americkému dolaru téměř 3 %. Mexiko chtělo ve velkém využít americko-čínské obchodní války ve svůj prospěch jako náhradní továrna za Čínu a je tedy v jeho primárním zájmu, aby clo na mexické zboží vyvážené do USA zůstalo na 0 % a clo na (nejlépe veškeré) čínské zboží bylo na 25 %. Zde se tedy dají čekat rychlé politické ústupky ve prospěch vzájemného obchodu a mexické peso by mohlo část ztrát smazat. Je ale mexická ekonomika dostatečně fundamentálně silná, aby se vyplatilo v nejbližší době měnový pár USD/MXN shortovat?
Z pohledu na nastavení úrokových sazeb je Mexiko rájem pro tzv. carry trade. Úroky ve výši 8,25 % jsou při inflaci pod 4 % velice štědré a téměř žádná centrální banka nyní nenabízí lepší reálné zhodnocení. Z tohoto pohledu je tedy mexické peso velice atraktivní.
Porovnání vývoje úrokových sazeb a meziroční jádrové inflace v Mexiku (v %):
Růst HDP už ale tolik přesvědčivý není. Meziroční expanze pouhých 1,2 % a v na mezičtvrtletní bázi dokonce kontrakce. Je tedy docela možné, že úroky dříve nebo později zamíří níže. O snížení sazeb se ale hovoří i v USA, takže úrokový diferenciál mezi oběma zeměmi by mohl zůstat nezměněný.
Co se týče načasování shortu USD/MXN, je podle mě dobré vyčkat na lepší kurz. Tento měnový pár zachvátila panika po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, poté při znovuotevření zóny volného obchodu NAFTA, při nejistotě ohledně loňských mexických prezidentských voleb a nakonec i aktuálně při hrozbě cel na mexické vývozy. A zatím pokaždé se USD/MXN z pásma 20,50-22,00 po zklidnění emocí dostal pod 20 pesos za dolar. I tento scénář se může znovu opakovat, je ale potřeba nechat peso ještě oslabit.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Financial Times, MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg