Co nakonec měnovými kurzy i cenami komodit zahýbalo nejvíce, bylo nečekané prohlášení amerického prezidenta Trumpa o zavedení dalších cel na dovoz čínského zboží. Tentokrát jde o zbývajících 300 mld. USD ročně dovozů, které mají podléhat 10 % clu od 1. září a cílem je „motivovat“ čínské autority k podepsání nové obchodní dohody.
Eurodolar i americké akciové trhy byly reakce ušetřeny, což je podle mého názoru díky tomu, že dopad cel na americkou ekonomiku je smíšený a relativně marginální, takže nastavením úrokových sazeb a tím pádem atraktivitou dolaru by neměla cla zahýbat. Nová přirážka k dovozu znamená maximální zvýšení o 30 mld. USD ročně, což představuje 0,2 % amerických spotřebitelských výdajů. Dočasný dopad na inflaci by měl být ještě nižší, protože část této dovozní daně na sebe vezmou čínští výrobci, jelikož riskují ztrátu konkurenceschopnosti proti importům z Mexika, ostatních asijských zemí či domácí americké produkce.
Jak je vidět z grafu, i po zavedení několika etap cel dovozní ceny do USA meziročně mírně klesají a dlouhodobě jsou mnohem více ovlivněny cenami komodit než celní politikou americké vlády.
Vývoj indexu dovozních cen USA:
Dopad na Čínu je ale mnohem významnější, protože pro ni neznamená jen náklady na clo, ale také případnou ztrátu svého největšího vývozního trhu, který představuje zhruba 6 % čínského HDP. Prozatím čínská ekonomika příliš nezpomaluje, protože američtí dovozci prudce navýšili objednávky toho zboží, které bylo až do této doby mimo Trumpova cla. Po odeznění tohoto efektu, kdy budou Američané spotřebovávat své zásoby, by mělo přijít do Číny prudké ochlazení.
A právě tento „čínský“ přístup dle mého převládnul v reakci finančních trhů. Propad cen ropy a palladia značí výrazně nižší očekávanou poptávku, především z čínského automobilového trhu. Oslabení australského dolaru a naopak prudké posílení japonského jenu také zapadá do mozaiky zpomalení druhé největší světové ekonomiky a z toho vyplývající atraktivity bezpečných přístavu. Jak jsem již psal dříve, short měnového páru USD/JPY funguje jako důležitý hedging proti rizikovým pozicím a určitě může dále klesat, zvlášť v situaci, kdy japonská centrální banka nechá úrokovou sazbu na -0,10 %, zatímco ostatní velké světové centrální banky budou své úroky snižovat.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg