Středeční zasedání ve Washingtonu nepřineslo žádné překvapení. Úrokové sazby zůstaly v pásmu 1,00 – 1,25 %, čímž si dávají centrální bankéři celkem dlouhou pauzu po 3 rychlých růstech sazeb na přelomu roku. Jestli však dojde k dalšímu utažení měnové politiky ve Spojených státech již letos v prosinci nebo až na začátku příštího roku, není pro trhy až tak ožehavá informace jako jméno osoby, která bude od února roku 2018 v čele americké centrální banky.
Vývoj horního pásma hlavní úrokové sazby amerického Fedu (v %):
Nejžhavějším kandidátem je nynější člen Rady guvernérů, 64letý Jerome H. Powell, který se profiluje jako zastánce středního proudu měnové politiky s mírným holubičím nádechem. Ve srovnání s aktuální šéfkou Fedu Janet Yellenovou, která je považována za čistokrevnou holubici, by tím pádem po jmenování Powella mělo dojít k rychlejšímu utahování měnové politiky s pozitivním výhledem pro dolarové zisky.
Trumpův návrh podle americké legislativy ještě musí potvrdit Senát (na rozdíl od ČR, kde prezident jmenuje členy Rady přímo). Jak Powell, tak Yellenová však již byli ve svých pozicích Senátem nejméně dvakrát jmenováni, takže v tomto ohledu by nemělo jít o zádrhel.
Trhy již s velkou pravděpodobností počítají se jmenováním Powella. Tento krok by proto s kurzem amerického dolaru neměl příliš zahýbat. Překvapením by naopak byl návrh na pokračování mandátu Janet Yellenové, po kterém by nejspíše dolar utrpěl ztráty. Nechce se překvapit i tím, co prezident Trump řekne na adresu budoucího směřování měnové politiky. Je docela možné, že do Rady guvernérů bude chtít jmenovat více jestřábů, jak je u republikánských prezidentů zvykem. Volatilita USD proto může vyskočit zase o něco výše, jak si trhy budou „překládat“ názory z Bílého domu.
Vývoj měnového páru EUR/USD:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, tradingeconomics.com