Wall Street i býci na USD si pochvalovaly předpokládaný pro-businessový směr Trumpovy nastupující vlády, nižší byrokracii, zdanění nebo i konkurenční výhodu na obřím domácím spotřebitelském trhu po zavedení celních bariér. Kryptoměny v čele s bitcoinem pak posilovaly tažené Trumpovým příznivým vztahem k těmto imaginárním aktivům.
Vývoj ceny bitcoinu za posledních 6 měsíců:
Od Nového roku, potažmo druhé inaugurace Donalda Trumpa se však tento trend, zdá se, vyčerpal. Nedošlo sice k žádným prudkým výprodejům, které by vrátily akcie, dolar nebo bitcoin na úrovně z 5. listopadu, ale investoři jsou nervóznější nakupovat za aktuální ceny.
Žádný reálný krok na podporu užívání nebo deregulace kryptoměn zatím nepřišel. Cla zase mohou být dvousečnou zbraní a zpomalení americké i ekonomiky by nebylo dobrou zprávou pro akciové tahouny. Zvyšuje se totiž riziko, že Evropa a Asie bude reagovat zvýšením daňové a regulační zátěže společnostem jako je Meta, Microsoft, Alphabet nebo Netflix. Dodavatelské řetězce se zase mohou narušit Applu a Amazonu, jejichž marže jsou na globálním toku zboží závislé.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
Trump tedy nepřináší jen pozitiva a akcioví investoři si tento fakt pomalu uvědomují. Pokud by třeba došlo k reálnému omezení imigrace do Spojených států, budou společnosti i ekonomika obecně těžko shánět levnou a/nebo kvalifikovanou pracovní sílu, což konkurenceschopnosti a maržím rozhodně nepřidá.
Příležitost pokračovat v Trump trade by tedy mohla přijít po korekci na úrovně z 5. listopadu. Jakmile bude sám Trump komentovat případný pokles cen na burze, půjde o silnou slovní intervenci. Donald Trump si určitě nebude chtít kazit image, aby se na něj vzpomínalo jako na prezidenta, za něhož oslabovaly akcie a dolar.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg