Americký dolar si tak doposud držel výsadní postavení na forexu jako bezpečná i vysoce úročená měna a zisky z let 2014-15 se mu tak za Trumpova „kralování“ podařilo udržet, ba dokonce navýšit (viz graf).
Vývoj amerického dolarového indexu Broad:
Zdá se však, že tato dominance dolaru bude postupně vyprchávat. Trump v poslední době využívá síly americké ekonomiky (i akciového trhu) k prosazení dalších bodů svého programu, a to především ve vztahu k zahraničí za pomocí výhružek či otevřených obchodních válek v mezinárodním obchodě.
Podle makroekonomické teorie by sice měl dolar se zaváděním cel na dovoz produktů do USA získávat, protože obchodní partneři musejí své měny oslabit, aby si udrželi konkurenceschopnost. Učebnice ale neberou v potaz dopad na měnovou politiku, jejíhož obratu jsme nyní ve Spojených státech svědky. Zavedením cel a zvýšením nejistoty totiž dělá Trumpova administrativa práci za centrální banku (Fed) v ochlazení ekonomiky.
Představitelé Fedu tak mohou sáhnout po snížení úrokových sazeb, aby tento efekt na americké hospodářství vyrovnali – opačně jako když zvyšovali úroky ještě ve fázi „Trumpovy reflace“.
Vývoj horního pásma hlavní úrokové sazby amerického Fedu a rozložení pravděpodobnosti jejího nastavení na konci roku 2019:
Dluhopisoví tradeři do konce roku čekají dokonce 3 snížení úrokových sazeb jako nejpravděpodobnější variantu s možností 35 % (viz graf). Jen pro srovnání, ještě před měsícem dávali tomuto scénáři pouhá 4 %. Že sazby zůstanou na dnešních 2,25-2,50 % si myslí jen mizivé procento tržních subjektů.
I výnos 10letých dluhopisů také hovoří o zpomalení ekonomiky a snižování sazeb, když se dostal výrazně pod hladinu hlavní úrokové sazby nastavené Fedem.
Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu:
Pokud skutečně dojde k tak prudkému obratu v měnové politice ve Washingotnu, předpokládám výrazné oslabení amerického dolaru. Především pak vůči nulové-úročeným měnám jako je euro, japonský jen, švédská koruna nebo švýcarský frank. Tyto měny totiž dále snižovat sazby již nemůžou a relativní atraktivita dolaru vůči nim tak bude klesat. Japonský jen a švýcarský frank pak ještě mohou umocnit své postavení v případě globální recese, kdy je budou tradeři poptávat z důvodu jejich role bezpečných přístavů.
Kdo se naopak ze snižování úrokových sazeb může radovat, jsou akcioví investoři. Letošní rally indexu S&P 500 i posílení posledních dnů je bezesporu taženo právě očekáváním nižších úrokových nákladů. Byť jsou z mého pohledu americké akcie stále nadhodnocené, jak jsem psal i v celoročním analytickém výhledu na rok 2019, tak tento krok Fedu je silným supportem jejich cen.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com, Chicago Mercantile Exchange