V této souvislosti aktuálně nejvíce vyčnívá Kanada, jejíž ekonomice se daří, centrální banka zvyšuje úrokové sazby, cena ropy jako hlavního vývozního artiklu rychle roste, ale hodnota kanadského dolaru se stále nemůže dostat na silnější úrovně, protože nad Kanadou stále visí hrozba obchodní války z USA, kam vyváží drtivou většinu své produkce.
Tradeři tak stojí před otázkou, jestli se spíše bát Donalda Trumpa a měnový pár USD/CAD kupovat, nebo se radovat s vysokých cen ropy a USD/CAD shortovat. Já se kloním spíše do druhého tábora. Kanadský dolar byl vždy silně korelován s cenami ropy a rychlé rozšíření produkce z ropných písků v posledních letech závislost kanadské ekonomiky na černém zlatě ještě zvýšilo, což dává silnou podporu k ziskům kanadského dolaru.
Vývoj měnového páru USD/CAD (denní graf – D1):
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Podívejme se na srovnání vývoje cen ropy a kanadského dolaru. Zatímco za poslední dva roky ropa WTI zdražila o 30-40 %, USD/CAD se i nadále pohybuje v blízkosti 1,3000. Analytici z banky Nordea říkají, že na základě modelu vývoje cen komodit, které Kanada vyváží, by se měl měnový pár USD/CAD obchodovat pod 1,2000. S tím souhlasíme, short zde vytváří příležitost ke slušným ziskům.
Vývoj měnového páru USD/CAD (červeně) ve srovnání s modelem založeným na ceně komodit (modře):
Rizika zůstávají v možném poklesu cen ropy a také ve vyjednávání obchodní dohody mezi USA a Kanadou – u té ale předpokládáme, že většinu rizik již trh má v sobě započítanou.
Pro střednědobou otevřenou pozici hovoří i relativně slušné ohodnocení kanadského dolaru úrokovými sazbami. Bank of Canada v poslední době drží krok s americkým Fedem, byť se stále drží o několik desetinek procenta za svou větší sestrou z Washingtonu. Na rozdíl od eura či japonského jenu ale není držba kanadského dolaru proti tomu americkému nijak zvlášť nákladná.
Vývoj základní úrokové sazby v Kanadě:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg