Příspěvek se nahlašuje...
Děkuji Tomášovi za FA a přikládám obrysy z překladu Boba Janjuah, poskytnutých serverem Trimbroker. - link je na News pro FX
Risk-on, či risk-off? - S&P sa držalo veľmi dobre na úrovni 1250 v poslednej fáze risk-off a očakával som nárast a risk-on trvajúci niekoľko týždňov. Ten odraz nastal v polovici júna. Počas posledných dní bol rast parabolický, čo volá po mini-korekcií o 20-40 bodov. Avšak počas júla až do začiatku augusta som býčí a očakávam pokračovanie risk-on. Očakávam S&P na úrovni 1350-70. Počas tohto obdobia predpokladám, že výnosy na 10-ročných dlhopisoch dosiahnu 3,4%, čo spôsobí pokles dolárového indexu k 73,5. Počas najbližších dní však očakávam mini-korekciu s cieľom na S&P 1300-20 a dolárový index nad 75.
Tento býčí risk-on sa prejaví aj na komoditách a bude si vyžadovať ďalšie „zdôvodnenia“. Kopanie plechovky pred sebou v podobe Grécka môže byť jedným z nich. Alebo to bude pokračujúca obnova japonskej ekonomiky, či „riešenie“ amerického dlhového stropu. A čo je najdôležitejšie - posledný risk-off bol spôsobený predčasným výpredajom pred koncom QE2, čo prerastie do risk-on, po tom, ako QE2 skutočne skončí. Je zaujímavé, že začiatok QE2 bol spojený s výpredajom a v podobnom duchu očakávam aj jeho koniec – dočasný nárast aktív.
Samozrejme, môj býčí krátkodobý výhľad podlieha rizikám väčšieho prepadu, práve úrovne 1250 a 1220 by mali byť medvedími signálnymi líniami. Existujú však aj riziká väčšieho rastu cieľom by mohla byť úroveň 1440.
Obraz pre najbližšie týždne/mesiace - Za júlom/augustom je môj výhľad medvedí s jasným risk-off. V tomto výpredaji vidím prudké posilnenie dolárového indexu k úrovni 80 a prepad úrokov na dlhopisoch k úrovni 2,5%. Hlavnou časťou výpredaja však utrpia komodity.
Ako už dlhšie tvrdím, hlavným problémom bude realita reštrukturalizácie gréckeho, írskeho a portugalského dlhu. Tiež uvidíme problémy globálneho rastu. Práve v rozvinutých krajinách uvidíme zmenšovanie sa politických možností, efektivity politík a stratu politickej kredibility. Na konci roku 2011 bude Veľká Británia uvažovať o QE2, USA bude zvažovať QE3 a reštrukturalizácia dlhu v eurozóne sa stane jedinou kredibilnou politickou alternatívou. Môj názor na QE3 sa nemení – to môže nastať iba v prípade, že veci pôjdu zlým smerom. Avšak pokiaľ bude QE3 iba prídavok QE2, tak to skončí zle pre americký dolár a dlhopisy. QE3 sa musí dostať do reálnej ekonomiky.
jen si říkám, jestli ty věci tím špatným směrem nejdou již dlouho. A pokud se QE nr.2 nedostalo do reálné ekonomiky?, tak bylo prováděno s jiným záměrem a reflektovalo realitu netušených rozměrů v bankovním sektoru. V QE totiž o hospodářství vůbec nejde, neb velké firmy je nepotřebují, hotovosti mají přebytek a malé se s tím budou muset nějak naučit žít( stejně jako české firmy v roce 1997/98 po aplikaci úsporných balíčků). To jen na okraj. Pet
Zdravím Pet,
z Tebou uvedeného článku je vidět, že každý se dívá na ekonomiku trochu jinak. A to je pro nás tradery dobře. Autor článku, který jsi do příspěvku dal, se zabývá spíše střednědobým výhledem.
V mém článku jsem se zabýval krátkodobým výhledem, výhledem, pro nejbližší dny a týdny. Když se podívám na graf S&P 500 zpět, tak vidím ve většině případů před zveřejňováním výsledku hospodaření US a EU firem růst. Cca po 10-ti dne od zahájení zveřejňování nastává poklesová korekce. Myslím, že za pár dní tomu nebude jinak. Jak hluboká tato korekce bude samozřejmě záležet na výše zmíněných hospodářských výsledcích US a EU firem. Ty neočekávám, že by nás nějak výrazně oslnily, spíše naopak. O přibrzďování ekonomiky v EU hovoří poslední zprávy, problém s Japonskem po zemětřesení nezůstal jen místním problémem, ale stal se trochu globálním (fuj to je slovo) problémem. O ekonomickém vývoji za poslední cca tři měsíce v USA myslím, nemá smysl moc psát - zklamání. Tak tedy kde jsou ty úspěšné firmy ? Zisk se nepočítá, ale tržby !
Reálná ekonomika ? Podlé mého třeba i nesprávného názoru platí toto: reálná ekonomika = reálná politika. Rád bych jen připomněl, že příští rok je rokem volebním. V USA se volí president, v SRN parlamentní volby, ve Francii se volí president. Obama a Szakozy to zapíchnou ? Merkelová půjde zpět do chemického průmyslu ? Určitě ne. Na volby jsou potřeba voliči. Spokojení a uklidnění voliči, bez obav z budoucnosti. Jak to tedy výše jmenovaní udělají ? A jsme u opět u reálné ekonomiky.
Je zřejmé, že úkolem dosavadních kroků EU, ECB, FEDu, MMF je podpora bank. Politici se snaží vyhnout problémům z r. 2008 a mají velké obavy, že se jim to vymkne z rukou. Jednají ve stresu a ve spěchu, dělají to co dělá špatný trader - honí trh. Naivně se snaží trh předehnat a nebo ovlivnit. Jeden navrhuje tisk peněz, druhý balíčky půjček, třetí mluví o dalších regulacích. Chtěl bych se někdy smát jak daleko jsou mimo realitu (kdyby se i mne tato realita netýkala). Viz. příklad Szarkozy (Sakra jak se ten skrček vlastně jmenuje ?) . Na posledním zasedání G20 (G7?) v Paříži (myslím počátkem června) se mluvilo hlavně o zvyšujících se cenách potravin po celém světě. Szarkozy navrhoval další regulace trhu s potravinami. USA + GB + Argentina byly proti. Podle něj za vysoké ceny mohou spekulanti. Ach bože jak je ten pán mimo realitu. Dělám dost dlouho i do kukuřice a tak vím o čem mluvím. Nejnižší zásoby kukuřice za posledních 15 let. Zvyšující se spotřeba masa v Číně a postupně i v Indii (oba státy kukuřici dovážejí ve velkém měřítku). Opožděná setba kukuřice v USA i když se oselo 92,7 mil. akrů (což je od roku 1947 nejvíc) . (USA produkuje 40 % světové produkce kukuřice. ) A nyní to co mnohé nepřekvapí. Mne trochu ano. Celá 1/6 světové produkce kukuřice jde na výrobu lihu do benzinu !! Co v EU ? Kolik se zaselo řepky ? Kolik se zaselo rychle rostoucích plodin určených pro spalovny ? Přidejme k tomu neúrodu v loňském roce, dále loňský zákaz vývozu pšenice z Ukrajiny a Ruska. Za to všechno mohou spekulanti ? Když to takhle tito super politici budou dělat dál, čeká svět do 5 -ti let nedostatek potravin. A tím i další důvod k vyšší inflaci.
Nechtěl jsem splácat vše dohromady (ostatně vše souvisí se vším.) Chtěl jsem jen ukázat jak neschopní politici zaviňují další a další problémy. Já jim nevěřím ani slovo a Ty ? Jak dlouho budou politici podporovat z peněz daňových poplatníků mnohdy neschopné banky, pod záminkou aby nebylo ještě hůř. Ostatně kdo způsobil dluhový problém v Řecku, Portugalsku, Španělsku atd. ? Špatní, neprozíraví a nerozhodní politici !! Je skoro s podivem, že se krize z roku 2008 opět nerozjela v plné parádě již letos. Jak dlouho bude mít pomyslný buldozer hrnoucí všechny problémy v EU, nebo v USA ještě sílu pokračovat takto dál ? Co s tím ? Nasadit nový silnější buldozer nebo vyměnit řidiče ?
EUR/USD dle mne v létě léto zůstane v liknavém neutrálu - větší vlny. Možná i s pozvolna se snižujícími maximy. Na dosažení 1,4900 - 1,5000 dávám šanci tak 25 % . Na pozvolný pád pod 1,4000, 60 %. Třeba se ve všem mýlím a stane se zázrak. To je holt nebezpečí každé prognózy. Na podzim uvidíme, ale začne boj o voliče na obou stranách Atlantiku a reálná ekonomika se postupně promění v reálnou politiku.
Budou končit nebo mne administrátor sprdne, že jsem tento článeček měl dát do blogu. A bude mít pravdu.
Tom.
Sakra asi jsem klik na Nahlásit jako nevhodné, prosím adminitrátora aby toto kliknutí nebral na vědomí. Dík.