EUR/USD, jak se říká královský pár. Proč je na úrovni +/- 1,4500 ? Problém Řecka se na chvilku odsunul. Nyní trhy očekávají zvýšení úrokových sazeb ECB. Čína a Rusko se zbavují části USD ze svých devizových rezerv ve prospěch EUR, CAD a AUD. Banky nakupují zlato. USD klesá i pod vlivem ukončeného EQ2 a momentální neschopnosti dohody republikánů s demokraty o navýšení dluhového stropu. 2. srpen 2011 je údajně datum do kdy se musí domluvit.
Je v zájmu ekonomik sdružených v eurozóně aby bylo euro tak silné ? Určitě ne. Zemím PIGS takto silné euro vůbec nevyhovuje, naopak. Ani to není v ekonomickém zájmu Německa či Francie. Množí se hlasy, že euro je nadhodnocené o 15 - 20 % . Je tedy opravdu nutné nyní zvýšením úroků bojovat s inflací a tím přeneseně posilovat euro ? Je inflace v eurozoně tak hrozivá ? Nebo začínajícím přibržďováním EU ekonomiky je inflace na počátku stagnace, či dokonce snižování ? Ve Velké Británii je inflace od dost vyšší a co dělá BoE ? Svoji politikou se snaží podpořit britskou ekonomiku a věří že inflace v GB poklesne bez jejího zásahu. Prostě GB si silnou libru nemůže dovolit, nemá na ni. Jejich ekonomika nemá tahouna jakým je pro eurozonu Německo. ( Jen aby Německo nedostalo rýmu i díky silnému euru.)
Většina očekává, že ECB v ČT zvýší úrokové sazby a co dál ? Nebylo by lepší počkat třeba do září, jak se nadále bude situace vyvíjet ? Máme před sebou výsledkovou sezonu za 2 Q 2011 ? Budou na tom firmy z EU a USA tak dobře ? Po zemětřesení v Japonsku, kdy byl narušen globální dodavatelsko - odběratelský řetězec ? Objevují se problémy s inflací v Číně. Což mimo jiné znamená, že zde výhoda levné pracovní síly začíná vyprchávat. To jistě nebude jediný problém. Čínské banky začínají mít problémy s poskytnutými úvěry - místní nemovitostní bublina se nafoukla více než je zdrávo. Povědomí o nekvalitních Čínských výrobcích se dále prohlubuje. Dopravní sazby nadále rostou. K tomu všemu maloobchodní tržby v eurozoně zdaleka nedosáhly svých hodnot před krizí 2008. Opravdu na tom budou firmy v EU a USA za 2 Q tak dobře ? Ziskově možná, ale co jejich obraty ?
Část analytiků mluví o dosažení úrovně 1,4900 - 1,5000 u EUR/USD jako o hotové věci. Nebyl bych si tím tak jistý. Ještě jednou, ECB v ČT zvýší úrokové sazby a co dál ? V srpnu se do zorného pole dostane opět Řecko, jednak bude muset uhradit část dluhu a jednak se bude blížit září, kdy se mají země eurozony domluvit na druhém balíku půjček. Schválně zde nepíši o vlivu ratingových agentur. Ti s největší pravděpodobností vyčkávají na definitivní podobu dobrovolného ( Co za to ?) zapojení soukromých investorů - hlavně bank do pomoci Řecku.
Pan Bernanke nedávno naznačil možnost zvýšení úrokových sazeb možná už letos. Co to bude pro pár EUR/USD znamenat nemusím snad ani psát.
Myslím, že letošní léto bude na měnových trzích více horké než to loňské. Na měnovém páru EUR/USD se vytvořila hezká formace. EUR/USD ne a ne prorazit nad 1,4580. Pravděpodobně prorazí, ale je reálné, že to bude jen falešné vyražení k 1,4700 a může následovat pád směrem k oblastem 1,4000 a níž. Proto býci pozor na to !! Aby vás v CT ECB a v PA zpráva NP z USA ošklivě nepřekvapily.
Odpovím si sám na otázku v titulku tohoto článku : EURO na sever, k lepším zítřkům ? Raději ne ! Bylo by to moc drahé !
Dobrý lov všem.
Tomas