Netrvalo to však dlouho a kupci USD si setrvání ve svých pozicích nedokázali obhájit. Ani po čtyřech měsících vlády se nezdá, že by Trumpova administrativa udělala v rámci svých ekonomických slibů nějaký krok kupředu, i když se mohla opřít o celý Kongres ovládaný republikány. Navíc teď dochází k prodejům dolaru i kvůli neekonomickým selháním prezidenta Trumpa spojených s ovlivňováním vyšetřování FBI a vyzrazením špionážních tajemství Rusku.
Eurodolar se tak vrátil do svého pohodlného pásma 1,05 – 1,15, kde jsme na něj zvyklí již od ledna 2015 a znovu se ukázalo, že jakýkoliv výstřelek mimo pásmo je výhodné využít pro otevření pozice proti krátkodobému trendu, protože velká změna v kurzu EUR/USD stále nemá z fundamentálního hlediska velké opodstatnění.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Nejde ale pouze o negativa na americké straně, která ženou nejobchodovanější měnový pár vzhůru. Vítězství proevropského kandidáta ve francouzských prezidentských volbách, velice slušná ekonomická expanze celého evropského měnového bloku i pozvolný růst inflace (viz graf) napovídá, že euru letošní rok vychází na výbornou, což by na svých dalších zasedáních měla brát v úvahu i Evropská centrální banka se svým nastavením měnové politiky.
I přes všechny tyto pozitivní zprávy přicházející z Evropy nám však nezbývá nic jiného než zůstat ve svém přístupu k eurodolaru konzistentní a být připraveni na short po případném překročení hranice 1,15 dolaru za euro. Jakékoliv posílení eura totiž bude tlačit inflaci v eurozóně níže a bude oddalovat vyhlížené opuštění režimu záporných úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování v měnové unii, čímž se vracíme zpět do vod vyčkávání.
Meziroční vývoj jádrové inflace v eurozóně (v %):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg