Ve vzduchu tedy stále visí riziko, že případná změna vlády, která může mít tendenci být při 15-25 % nezaměstnanosti velmi populistická, zamíchá kartami rozdanými Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou a ztratí tak křehkou podporu finančních trhů.
Důkazem budiž stálá neschopnost Řecka zeštíhlit veřejný sektor, jehož jakékoliv pokusy končí vícedenními demonstracemi a generálními stávkami, a především také politická nejistota v Portugalsku, které po rezignaci proevropského ministra financí prošlo v posledních týdnech značnými turbulencemi a výnos jeho dluhu se znovu vyšplhal nad 7 % (viz graf), což je hranice, která je považována za neudržitelnou.
Vývoj výnosu do splatnosti 10letého portugalského dluhu za posledních 6 měsíců:
Úrokové sazby se dostaly výše i ve Španělsku a Itálii, čímž se zvyšují náklady na obsluhu dluhu a roste riziko nedodržení cíle rozpočtového deficitu. Jakékoliv otřesy v těchto větších ekonomikách by pak bezpochyby poslaly euro na nižší úrovně. Žolíka v ruce stále drží Evropská centrální banka, která by mohla pomoci nakopnout evropskou ekonomiku i zmírnit problémy s dluhem přílivem nových eur do systému. Tuto kartu se však ECB ostýchá hrát.
Pravděpodobnost tedy hraje do karet medvědům na eurodolaru. Pro euro totiž zbývají dva hlavní scénáře, oba hovořící v jeho neprospěch: Buď přijde ECB s nějakým stabilizačním prvkem podobným programu LTRO (díky kterému si mohly evropské banky od své centrální banky půjčit přes 1000 miliard eur), tím se zvýší nabídka eur a klesne jeho hodnota, nebo se ECB bude nadále tvářit vlažně a přehazovat horký brambor na vlády, které se znovu spálí, a odklon zahraničních investorů také pošle euro níže.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz