Pondělí 20. ledna 2025 19:52
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap trade smarter
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Pozor na neseriózní brokery, podvodné roboty a signály

03.12.2018  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Základy FOREXu, rady, tipy   Tisk


Obchodování na finančních trzích může nabízet obrovské a jedinečné příležitosti. Bohužel vysoké potenciální výnosy zároveň vyžadují značné riziko. Proto je důležité, aby každý obchodník disponoval dostatečným vzděláním a spolupracoval s důvěryhodnými odborníky. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme, jak se v tradingu vyhnout potenciálním „podvodníčkům“, kteří slibují takřka nereálné výsledky.

Existuje několik signálů, kdy by měl obchodník zpozornit - a to se týká především slibování nerealistických výnosů za krátkou dobu od různých společností. V obchodování samozřejmě lze konzistentně profitovat, ale nikdo nám nemůže garantovat zaručené výsledky bez práce a bez rizika.

Vyberte si kvalitního a prověřeného brokera

Výběr brokera je jedním ze základních stavebních kamenů úspěšného obchodování a pro každého tradera je důležitým krokem. Úroveň jednotlivých brokerů se často velmi liší, je tedy nutné výběr nepodcenit. Existuje několik druhů brokerů a v dnešní době je nabídka brokerských společností poměrně vyvážená.

Mezi makléřskými firmami jsou však velké rozdíly (hlavně v přístupu k samotnému klientovi) a hlavně začátečník to s výběrem toho pravého brokera může mít velmi těžké, protože ještě nepoznal rozdíly, nemá zkušenosti a nechá se často zlákat prvními nabídkami s vidinou rychlých a velkých zisků. Brokerů je na trhu totiž velké množství, ale bohužel ne všichni patři k seriózním společnostem. Broker je pouze zprostředkovatel mezi traderem a finančním trhem a pamatujte, že s výběrem brokera hledáte dlouhodobého partnera, který vám má poskytnout dobré obchodní podmínky (nízké poplatky), kvalitní obchodní platformu skrze, kterou budete obchodovat a mělo by mu tak jít o vaše dlouhodobé dobro. Proto by vás broker měl řádně proškolit v obchodní platformě, vzdělávat vás, nasměřovat vás na kvalitní vzdělávání od profesionálních traderů atd.

Jsou v podstatě dva základní druhy brokerů. První, který chce krátkodobě rychle vydělat na poplatcích od klienta a už se ale nestará o dobro takového klienta. Takový broker bude klientovi doporučovat všemožné obchody a nákupy různých i rizikových instrumentů. Druhý typ brokerů chce naopak vybudovat dlouhodobé partnerství s klientem, nebude radit nic rizikového, a naopak se ho bude snažit podpořit, aby na sobě pracoval, vzdělával se a naučil se ziskově obchodovat. To se brokerovi vrátí v budoucnu v podobně spokojeného klienta, který bude s takovým brokerem dlouhodobě a spokojeně obchodovat.

Dejte si tedy pozor na brokery, kteří chtějí jenom krátkodobě vydělat na klientovi na poplatcích a nutí klienty do různých obchodů například po telefonu a slibují jejich „zaručené rady“, díky kterým vyděláte rychlé a velké peníze. Broker není trader a neměl by vás nutit do žádných obchodů nebo radit otevírat konkrétní obchody. Jak jsme popsali výše, broker má být váš seriózní partner, který vám poskytne nejlepší podmínky pro obchodování, ale samotné obchody už mají být na traderovi (investorovi), tedy na vás.

Úkolem obchodníka je tak nalézt takového brokera, na kterého je spolehnutí. Nesvěřujte svůj kapitál brokerovi, o kterém nejste přesvědčeni, že je naprosto spolehlivý. Udělejte si vlastní průzkum a zaměřte se na jeho regulaci, pověst a bezpečnost kapitálu, která je zásadní.

Určitě si také nezakládejte účty u neregulovaných brokerů, kteří mají svá sídla v destinacích typu Seychely, Belize, Panama apod. Dobrý broker by měl mít sídlo ideálně v Evropské unii nebo ve velkých a bezpečných zemích.

Pokud hledáte brokera v České republice, ujistěte se, že podléhá regulaci České národní banky (ČNB). Hledáte-li evropského brokera, měl by být regulován orgánem Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC) či Financial Conduct Authority (FCA) a v lepším případě ještě centrální bankou v dané zemi. U brokerů z USA to bude například National Futures Association (NFA) či Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Mějte pod kontrolou emoce

Také si dejte pozor na společnosti, které nabízí různé obchodní signály s vysokým zhodnocením téměř bez práce, protože to taky často „zavání“ podvodem. Tyto signály jsou často také prezentované ve formě automatických obchodních systémů (AOS) s krásně vyhlazenou růstovou křivkou výnosů. Tyto společnosti zároveň často hrají na vrozenou chamtivost obchodníka.

Každý by chtěl přeci v relativně krátkém časovém období vydělat obchodováním spoustu peněz, a navíc bez vynaloženého úsilí. A zde je potřeba si uvědomit, že toto reálné příliš není. Nenechte se tak takovými společnostmi uchvátit a zkuste potlačit svou chamtivost na co nejmenší možnou úroveň. Začínající obchodníci se často dostávají do pastí těchto dravých společností, zaplatí poměrně vyšší částku za jimi poskytované služby namísto kvalitního vzdělání. Dejte si tedy na tyto podezřelé společnosti pozor.

Pozor na podvodné obchodní systémy a roboty – podvodné automatické obchodní strategie (AOS)

Další potenciální podvod se týká nabízení obchodních strategií (často je to podpořeno marketingovými obrázky a fotkami z pláží apod.) či automatických obchodních systémů, které generují astronomické zhodnocení na základě zpětného testování oné strategie (backtesting) za určité časové období. Tato časová období však společnost pečlivě vybere a parametry automatického systému optimalizuje tak, aby výsledky vypadaly pro potenciálního klienta velmi dobře, tedy strmě rostoucí přímka equity při minimálních propadech obchodního kapitálu (drawdown). Opravdu velmi podezřelá nabídka AOS pak můžete vypadat například takto:


Zamyslete se, proč by někdo prodával svého robota generující desítky až stovky procent zhodnocení kapitálu za měsíc (někdy i mnohem více) za pár set dolarů, zde něco zřejmě nehraje.

Vyvarujte se touze po nereálných výnosech

Pamatujte, že extrémně vysoké zhodnocení obchodního kapitálu a garantované výsledky nějaké strategie společně se spojením „bez práce“, je jednou z největších mylných, respektive podvodných vyjádření společností, které tato tvrzení používají ve své reklamě. Pokud tedy na internetu spatříte takto podezřelou reklamu na AOS za pár desítek či stovek dolarů, vždy zpozorněte. Pokud už chcete kopit nějaký ten AOS, ale nejste si jistí jeho funkčností, poraďte se raději se zkušenějším traderem než se rozhodnete své prostředky do takového systému investovat. Nestaňte se obětí podvodných společností, díky chamtivosti a touze zhodnocovat svůj kapitál v nerealistických cifrách.

Závěr

Dnešní článek měl za cíl upozornit obchodníky na to, že ve světě finančních trhů a obchodování se bohužel vyskytují některé neseriózní brokerské společnosti nebo firmy garantující často astronomická zhodnocení kapitálu za poměrně krátký časový úsek a téměř bez práce. Pokud narazíme na takovéto produkty, měli bychom zpozornět a uvědomit si, že úspěšné obchodování jde ruku v ruce s kvalitním vzděláním, pílí, a především realistickými očekáváními.

Lukáš Voženílek
Tým FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Nové přepracované a rozšířené vydání knihy: Začínáme na burze
    Právě vychází nové přepracované a výrazně rozšířené vydání nejúspěšnější knihy na česko-slovenském trhu o obchodování na finančních trzích!
  • Novodobá rizika investování, aneb „šmejdi“ na kapitálovém trhu
    Broker (makléřská společnost) je zprostředkovatel mezi investorem a finančním trhem. A s výběrem brokera hledáte dlouhodobého partnera, který vám má poskytnout dobré obchodní podmínky (nízké poplatky, férové swapy), kvalitní obchodní platformu, skrze kterou budete obchodovat, a mělo by mu také jít o vaše dlouhodobé dobro. Bohužel tak tomu ale vždy není a na trhu existuje velké množství neseriózních a někdy dokonce i podvodných brokerských společností a různých pochybných investičních platforem.
  • Obchodní deník tradera a vedení statistik
    V dnešním vzdělávacím článku si povíme o důležitém nástroji obchodníka, o obchodním deníku. Tento nedoceněný nástroj slouží k evidenci našich obchodů a k cestě za dlouhodobě profitabilním obchodováním. Díky obchodnímu deníku máme dokonalý přehled o minulých obchodech a můžeme se tak poučit z uskutečněných chyb. Pro mnohé obchodníky je vedení obchodních statistik nuda, ovšem po určitém zvyku dokáží tuto nutnou činnost velmi ocenit.
  • Obchodujte jako sniper
    Obchodování na finančních trzích se může svojí náročností vyrovnat povoláním, která nejsou v žádném případě snadná nebo snadno dosažitelná. Mnoho lidí a začínajících obchodníků má za to, že naučit se obchodovat a to navíc ziskově, je jednoduchá věc a cesta k úspěchu nemůže trvat nějak dlouho. Pokud bychom přirovnali trading k nějaké profesi, mohli bychom překvapivě zjistit, že armádní profesionální sniper (odstřelovač) by mohl mít společného s traderem mnoho. V dnešním článku si rozebereme podobnosti obou profesí.
  • Ochrana proti změně - Co je to Hedging (1/2)
    Za možná až tajemně znějícím slovem "hedging" se skrývá ve svém principu relativně jednoduchá činnost - ochrana proti možné nepříznivé změně (pojištění před ztrátou/ zajišťování rizik). Hedging značí koupi instrumentu, jehož hodnota by vzrostla v případě, že by hodnota ochraňovaného podkladového aktiva klesla. Oním ochraňovaným aktivem může být jakýkoliv finanční instrument, měna, úroková sazba nebo cokoliv jiného.
  • Ochrana proti změně - Co je to Hedging (2/2)
    V minulém díle jsme si vysvětlili co to hedging je a ukázali jsme si jednoduchý příklad ochrany proti oslabujícímu euru. Jako hedge byla použita krátká pozice na spotovém trhu na páru EUR/CZK. Pro hedging ale můžeme použít i jiné instrumenty.
  • Osobnost tradera: Hodí se k vám vaše strategie?
    Pokud začínáte s tradingem, měli byste umět identifikovat aspekty, které vás charakterizují. Mnoho začínajících obchodníků si ale mylně utváří představu, že každý trader vypadá jak z nějakého filmu o Wall Street. Hodně nových traderů tak dělají mnoho krátkodobých obchodů s cílem vydělat co nejrychleji nejvíce peněz jako je to ve filmu. Jenže tento „mindset“ vede bohužel opačným směrem.
  • Plánujte své obchody a dodržujte pravidla strategie
    Úspěšní obchodníci na finančních trzích mají opravdu pevnou disciplínu. Plánují všechny své obchody a zároveň se svého plánu drží. Může být lákavé a vzrušující obchodovat pouze podle intuice, ale pokud nemáme jasně definovaný obchodní plán, jen těžko můžeme ve světě tradingu konzistentně vydělávat peníze. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme, jaké faktory úzce souvisí s plánováním obchodů.
  • Podle čeho vybírají brokera pokročilí tradeři?
    Každý zkušený trader ví, že výběr správného brokera je jedním z rozhodujících kroků na cestě k úspěšnému obchodování. Broker nejenže poskytuje přístup k finančním trhům, ale také ovlivňuje každodenní obchodní zkušenosti a dokonce může hrát klíčovou roli v profitabilitě obchodních strategií.
  • Používejte SL, váš účet vám poděkuje
    Dnešním tématem v našem vzdělávacím článku bude jedna z nejdůležitějších věcí v tradingu, Stop-Loss (SL). Proč tuto užitečnou pomůcku, která chrání náš obchodní kapitál a má za úkol utnout naše ztráty včas, mnoho obchodníků nevyužívá, si vysvětlíme v následujících řádcích. Řekneme si jeho definici, jeho význam a využití v praxi. A to nejdůležitější, proč je neoddělitelnou součástí obchodování na finančních trzích.
  • Proč je konzistence v tradingu obzvlášť důležitá
    Pokud byste se zeptali několika profitabilních traderů, co stojí za jejich úspěchem, pravděpodobně by vám několik z nich odpovědělo, že konzistence. Nicméně, o konzistenci se mluví snadněji, než se jí dosahuje. Ovšem utvoření procesu a vlastních obchodních pravidel, může být první zásadní krok k jejímu dosažení, a tím pádem k ziskovému tradingu.
  • Proč obchodníci nedosahují svých cílů?
    V minulých článcích jsme probírali, proč by se obchodníci na finančních trzích (zejména ti začínající) měli soustředit spíše na obchodní proces než na samotné zisky. To je totiž velmi důležité pro získání disciplíny, díky které obchodník dokáže přiklonit pravděpodobnost ve svůj prospěch a zároveň se dokázat vypořádat s jakýmkoliv scénářem, který mu trh připraví a tím se posunout vpřed ke svému cíli.
  • Proč obchodovat jednoduše
    Není žádným tajemstvím, že mnoho začátečníků si své obchodování a přístup k obchodování komplikuje, zejména co se hutnosti technické analýzy týče. Nastává tak otázka, zda je příliš komplexní technická analýza rozumným přístupem k tradingu. Ve svých komplikovaných grafech se mnoho začátečníků pomalu ani nevyzná.
  • Proč si vybrat intradenní obchodování
    V jednom ze svých předchozích článků jsem intradenní obchodování (daytrading) označil jako „Ligu mistrů“ tradingu. Přeneseně jsem tak chtěl nazvat intradenní trading královskou disciplínou, která zároveň patří mezi ty nejtěžší, není-li úplně tou nejtěžší ze všech. Proč se tedy do takového stylu pouštět a co mi jako obchodníkovi nabízí?
  • Proč v tradingu neexistuje svatý grál
    Každý, kdo již strávil značnou dobu obchodováním na finančních trzích, vám řekne, že v tradingu žádný svatý grál neexistuje, kterým může být například nějaký indikátor, metoda či strategie, která obchodníkovi v každém obchodu přinese zisk, tedy že nebude mít žádnou ztrátu. Zkušení tradeři vám poví, že to je nesmysl a že ztráty jsou naprosto běžnou součástí tohoto byznysu. V dnešním článku se podíváme na tři důvody, proč svatý grál zkrátka neexistuje.
  • Příprava tradera na každodenní intradenní obchodování
    V dnešním článku se zaměřím na každodenní přípravu full-time intradenního Price Action obchodníka a její specifika. Strašně nerad bych pouze opakoval to, co lze nalézt v každé vzdělávací publikaci, proto se budu snažit vypíchnout ty nejdůležitější praktické aspekty, které z mého pohledu a na základě mých zkušeností výrazně ovlivňují a pomáhají tomu, aby člověk uspěl na poli intradenního obchodování.
  • Připravujete se na obchodní den?
    K úspěšnému tradingu je potřeba něco více, než pouze otevírat a uzavírat obchody. Úspěšný trading je totiž také o kvalitní přípravě, neboť kvalitní příprava a rozhodnutí na základě této přípravy nám může výrazně pomoci k dosažení cílů v tradingu. Stejně jako atleti či další sportovci, kteří před závody tráví mnoho času přípravou, tak i tradeři si musí splnit svůj „domácí úkol.“
  • Rozdíly mezi live a demo obchodováním
    V dnešním článku si vysvětlíme hlavní rozdíly v obchodování na live (reálných) a demo účtech. Narážíme totiž na mnoho začínajících obchodníků, kteří se diví, že po několika měsíčním obchodování na demo účtu, kde dosahovali téměř konstantního profitu, to na reálném účtu vypadá zcela odlišně.
  • Rozvíjejte svou trpělivost v tradingu
    V dnešním článku se budeme zabývat tématem trpělivosti. Jak souvisí trpělivost s obchodováním na finančních trzích? Někteří úspěšní tradeři jsou přesvědčeni, že tato vlastnost je základním předpokladem úspěchu. Začtěte se a zjistíte, jaké výhody vám trpělivost může při tradingu přinést.
  • Skryté náklady promeškaných obchodů
    Obchodníci na finančních trzích, kteří chtějí být konzistentně ziskoví, vědí, jak je důležité zjišťovat pro a proti u každého obchodu, do kterého se chystají vstoupit. Bohužel často přehlíží důsledek toho, kdy do obchodu nevstoupí.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex